Od października zaczynają obowiązywać nowe przepisy dot. paragonów fiskalnych

Autor: www.dlahandlu.pl 2 września 2013 09:20

Od października zaczynają obowiązywać nowe przepisy dot. paragonów fiskalnych

Polska Izba Handlu przypomina, że od 1 października podatnicy muszą stosować się do rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Rozporządzenie weszło w życie 1 kwietnia 2013, jednak Ministerstwo Finansów wprowadziło okres przejściowy, który kończy się 30 września, więc już od 1 października stosowanie się do nowych przepisów jest konieczne.

 

Zmiany, jakie zaszły w prawie to: paragon powinien zawierać nazwę „PARAGON FISKALNY", powinien zawierać wartość rabatów lub narzutów, o ile występują oraz NIP nabywcy, ale tylko w przypadku, gdy klient tego zażąda.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy obecnie używana kasa nie ma funkcji wpisywania NIP-u nabywcy. Wymóg umieszczania NIP-u na żądanie dotyczy tylko kas, które już posiadają taką możliwość. Kasa pozbawiona tej funkcji może być używana aż do jej zużycia.

Ponadto, paragon powinien zawierać „nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację".

PIH wyjaśnia jednak, że dopuszczalne jest stosowanie skrótów. Ustalenie odpowiedniego opisu należy do przedsiębiorcy, jednak musi on jednoznacznie wskazywać dany produkt. Nazwa towaru musi z jednej strony umożliwić konsumentowi rozpoznanie zakupionego konkretnego produktu, z drugiej strony powinna pozwalać organowi podatkowemu na określenie prawidłowej stawki VAT za ten artykuł. Wymóg ten wyklucza możliwość stosowania nazw grup towarów. Nazwy określa sam podatnik uwzględniając asortyment sprzedawanych towarów. Przepisy powinny być stosowane odpowiednio do możliwości technicznych kasy, nie ma obowiązku wymieniania kasy - może to skutkować mniej szczegółowym prowadzeniem identyfikacji w zależności od tego na co powala używany sprzęt, ale musi zapewniać on prawidłowe przyporządkowanie do stawek VAT.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • rena 2013-09-11 11:25:48

    Przepis jest absurdalny w przypadku np. małych kiosków, prowadzonych przez emerytów. Czy ktoś wyobraża sobie codzienne nabijanie dostarczonej prasy (odrębnych tytułów)? Przecież to paranoja w przypadku jednoosobowego kiosku z olbrzymim, nieomal codziennie zmieniającym się asortymentem!

    Teraz już nie dziwie się, że tak dużo tych małych punktów jest zamykanych. Jasne - niech zarabia obcy kapitał w hipermarketach!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane