PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Od przyszłego roku mniej dni wolnych od pracy

Autor: Dziennik Gazeta Prawna 24 listopada 2010 10:45

Od stycznia firmy nie będą musiały udzielać drugiego, poza niedzielą, dnia wolnego (z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy w każdym tygodniu). Jeśli w taki dzień wypadnie święto, firma nie zwróci pracownikom wolnego w innym terminie. Obecnie ma taki obowiązek - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak podaje "DGP", ani art. 14 (dotyczący prawa do wypoczynku), ani art. 147 kodeksu pracy (dotyczący dni wolnych) nie zobowiązują firmy do zapewnienia pracownikom odrębnych od świąt dni wolnych z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej tak przewiduje jednak m.in. orzecznictwo Sądu Najwyższego (pośrednio w uchwale SN z 14 listopada 2001 r., sygn. III ZP 20/01).

Związkowcy z NSZZ "Solidarność" zapowadają złożenie do TK wniosku  o zbadanie konstytucyjności nowych przepisów. Trybunał zdecyduje ostatecznie, czy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi - poza wolną niedzielą i świętem - także dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Róża 2010-11-25 00:05:08

    tak tak mniej wolnych dni od pracy....

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane