Odrzucono propozycję Ruchu Palikota liberalizująca przepisy dot. kas

Autor: PAP 13 września 2013 12:09

Sejm odrzucił projekt Ruchu Palikota, który zakładał podwyższenie pułapu obrotu, od którego przedsiębiorca ma obowiązek używania kasy fiskalnej. Posłowie Ruchu chcieli, by była to 12-krotność średniej pensji w przedsiębiorstwach, czyli ok. 45 tys. zł.

Argumentowali, że obowiązujący obecnie pułap 20 tys. zł jest zbyt niski. Większość sejmowa nie zgodziła się jednak w piątek z tą opinią. Za odrzuceniem projektu głosowało 226 posłów; przeciw było 82, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Jeszcze przed tym rozstrzygnięciem poseł Ruchu Łukasz Gibała apelował do posłów o poparcie inicjatywy jego klubu, bo - jak przekonywał - utrzymanie pułapu na wysokości 20 tys. zł oznacza, że kasy fiskalne będą musiały mieć osoby handlujące pietruszką na bazarach czy zniczami przed cmentarzami.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski podkreślał, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania przychodów, a państwo refinansuje nawet w 90 proc. zakup kasy.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakładał też odebranie ministrowi finansów możliwości ustalania pułapu, od którego przedsiębiorcy są zwolnieni z obowiązku używania kas fiskalnych.

W uzasadnieniu podkreślono, że projekt ma zagwarantować, iż obowiązek stosowania kas rejestrujących nie będzie dotyczył tych podatników, w przypadku których jego stosowanie wiązałoby się z nadmiernym obciążeniem i powodowałoby, iż prowadzona przez podatników działalność stałaby się całkowicie nieopłacalna.

Zgodnie z obowiązującym od 1 marca rozporządzeniem ministra finansów firmy, których dochód związany ze sprzedażą dla klientów detalicznych przekroczył w 2012 r. 20 tys. zł, muszą rejestrować transakcje za pomocą kas fiskalnych. Wcześniej limit ten wynosił 40 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,69

  • Śr

    0,89

  • Min

    0,64

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane