PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Ograniczenie handlu w Wałbrzychu dopiero za pół roku

Autor: PAP 19 grudnia 2012 14:16

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwróci się do radnych, by wejście w życie uchwały w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście zostało przesunięte o pół roku. To wynik rozmów władz miasta z przedsiębiorcami.

Budząca sprzeciw części mieszkańców uchwała została przegłosowana przez Radę Miejską Wałbrzycha 29 listopada. Według uchwały, która ma wejść w życie w przyszłym roku, sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe w tym mieście mogą być otwarte w godzinach 6-23. W weekendy lokale prowadzące działalność rozrywkową, w których odbywają się zabawy czy koncerty, mają być zamykane najpóźniej o godz. 3 rano, w inne dni - najpóźniej o godz. 24. Ograniczenia nie dotyczą imprez zamkniętych, np. wesel, studniówek, zabaw sylwestrowych, uroczystości rodzinnych oraz innych imprez okolicznościowych. Regulacje nie dotyczą też aptek, stacji benzynowych, hoteli i pensjonatów.

Projekt uchwały powstał w związku z tym, że od kilku lat mieszkańcy zwracali uwagę na częste przypadki zakłócania porządku publicznego w nocy.

Jak powiedział w środę PAP przedstawiciel Urzędu Miasta Wałbrzycha Krzysztof Fila, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy przedsiębiorcy, straż miejska oraz przedstawiciele miasta zobowiązali się do podjęcia działań, które mają poprawić bezpieczeństwo w okolicach otwartych w nocy lokali usługowych.

"Przedsiębiorcy zobowiązali się do założenia monitoringu w swoich lokalach oraz informowania służb o zakłócaniu porządku w ich okolicach. Prezydent zaś obiecał zwiększenie pieniędzy na patrole straży miejskiej" - powiedział Fila.

Na najbliższej sesji rady miasta prezydent Wałbrzych zwróci się do radnych o zawieszenia wejścia w życie uchwały ograniczającej handel w nocy na okres sześciu miesięcy. "To będzie czas, w którym zobaczmy czy podjęte kroki przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w okolicach nocnych lokali" - powiedział Fila.

W zeszłym tygodniu część mieszkańców Wałbrzycha złożyła do Trybunału Konstytucyjnego skargę na uchwałę rady miasta w sprawie ograniczenia nocnego handlu w tym mieście. Zdaniem wnioskodawców uchwała łamie prawa obywatelskie.

W ocenie przedstawiciela części mieszkańców Wałbrzycha Mateusza Rambachera wejście w życie uchwały spowoduje zamarcie życia nocnego w Wałbrzychu. "Uderza ona również w przedsiębiorców powodując, że pracę może stracić około 100 osób" - zauważył. Jak dodał, uchwała łamie prawa obywatelskie oraz ogranicza wolność gospodarczą. Jego zdaniem pod protestem w sprawie nowych regulacji podpisało się kilka tysięcy osób.

W środę Rambacher powiedział PAP, że porozumienie z władzami miasta zostanie podpisane, co nie oznacza, że "problem znikł". "Nie chcemy w ogóle tej uchwały, a obecne rozwiązanie spycha odpowiedzialność za porządek w mieście w nocy z policji i straży miejskiej na przedsiębiorców. Liczymy, że miasto całkowicie wycofa się z tej uchwały" - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane