Okiem eksperta: Dlaczego omnichannel jest nieunikniony?

Autor: Dominika Adasiewicz-Skorupka – Loyalty Strategy Manager Agencji Freebee 3 lipca 2017 13:56

Okiem eksperta: Dlaczego omnichannel jest nieunikniony? Dominika Adasiewicz-Skorupka – Loyalty Strategy Manager Agencji Freebee

Handel w Polsce to aktualnie: ponad 2,2 miliona zatrudnionych, niemal 16% udział w tworzeniu PKB, roczne inwestycje sektora przekraczające 18 mld zł, ale też rozdrobnienie, niska rentowność, nieterminowe regulowanie płatności i stale zmieniający się i swoje oczekiwania konsumenci. I choć coraz większa liczba sprzedawców przyłącza się do grup zakupowych lub działa w sieciach, także franczyzowych, to silna konkurencja nie pozwala zwiększać, tak istotnej dla całego sektora marży. Kupujący o zmiennych preferencjach zakupowych, mający do dyspozycji wiele miejsc, w których mogą dokonywać zakupów, oraz wyposażeni w pełny arsenał nowych technologii, nie pozwalają sprzedawcom, by choć na chwilę ustali w walce o pozyskiwanie klientów i zwiększanie transakcyjności.

Wsparciem dla nieustającego dążenia retailerów do wzrostu wolumenów sprzedaży jest między innymi omnichannel – rozwiązanie związane z technologią i strategią, które zakłada synergię sprzedaży i komunikacji internetowej oraz stacjonarnej. Model omnichannel nie jest jeszcze powszechnie wykorzystywany w Polsce. Bardzo często jest też mylony ze strategią multichannel, w której sprzedaż w poszczególnych kanałach jest zorganizowana w ramach odrębnych procesów biznesowych, co często powoduje wewnętrzne konflikty i problemy.

Czym jest omnichannel?

Omnichannel to model dotarcia do klienta i sprzedaży licznymi kanałami. To obecność produktowa w różnych kanałach (np. offline, online, mobile, social media). Nawet jeśli nie wszystkie kanały sprzedają, to przynajmniej służą do informowania, uzupełniania wiedzy o produkcie i sprzedawcy oraz pozwalają na ocenę i feedback (np. klient dokonał zakupu offline, ale może ocenić produkt i przekazać swoją opinię w serwisie www lub aplikacji).

Omnichannel jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby konsumentów. Pozwala na spójną i przenikającą się komunikację w wielu kanałach jednocześnie. Daje markom możliwość opowiadania swojej historii zawsze, gdy konsument chce wejść z nimi w interakcję, dzięki czemu dostarcza odbiorcy podobne doświadczenia, bez względu na kanał komunikacji czy urządzenie, z jakiego korzysta. Nie jest to jedynie integracja czy zwiększanie kanałów sprzedaży. Omnichannel wymaga od firmy konsekwentnych działań i tworzenia strategii komunikacji, której przekazy można dystrybuować we wszystkich wykorzystywanych kanałach. Dzięki jego zastosowaniu brand może wręcz „zanurzyć” klienta w swoim świecie i sprawić, by jego doświadczenie było nieustające, spójne i kontynuowalne. Omnichannel to rozwiązanie dla specjalistów znających i uwzględniających oczekiwania obecnego rynku, stale analizujących trendy i mających świadomość, że lekceważenie konsumenta może wiele kosztować.

Omnichannel w praktyce

Marka decydująca się na wykorzystanie modelu omnichannel musi przede wszystkim spojrzeć na siebie oczami klientów. Najważniejsze jest zatem zastanowienie się, w jaki sposób konsumenci wchodzą w interakcję z brandem i jak podejmują decyzje zakupowe, a także zrozumienie, w jaki sposób korzystają oni z poszczególnych kanałów.

 • gf 2017-07-06 14:10:29

  do ang. wiec trzeba bylo kupic te co byly na wystawie. a nie bawic sie w zakupy online.

 • ang 2017-07-04 09:41:35

  w sedno! firmy, które nawet wdrożyły wielokanałowość, nie dają rady, bo nie zapewniają "bezbolesnych" przejść. wczoraj zamówiłam online buty do sklepu gino rossi. przymierzyłam je na miejscu w sklepie i chciałam je zwrócić, ale nie mogę. muszę odesłać przez packzomaty. słabe. słabe!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,59

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8520

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 690655

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane