Optymistyczne prognozy dla handlu hurtowego

www.portalspozywczy.pl 26 kwietnia 2016 16:58

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 10,3 (plus 8,6 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,5 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9,2 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19,0 proc. i 10,5 proc.) – podaje GUS.

Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Diagnozy i prognozy sprzedaży są optymistyczne: oceny bieżące – najlepsze od początku 2011 r., a przewidywania – od maja 2014 r. – informuje GUS. 

W kwietniu sytuacja finansowa nie zmienia się. Prognozy w tym zakresie są bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, jednak ze względu na prognozowany wzrost sprzedaży planowane jest zwiększenie zamówień towarów u dostawców. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, podobny do oczekiwanego w marcu. Przedsiębiorcy przewidują utrzymanie dynamiki cen towarów. 

Spośród badanych jednostek, w kwietniu 5,7 proc. podmiotów nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,5 proc. przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w kwietniu br. 57,5 proc. przedsiębiorstw, 58,7 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.). 

Od początku 2013 r. przedstawiciele badanych firm coraz rzadziej sygnalizują problemy związane z niedostatecznym popytem (30,0 proc. w kwietniu br., 33,0 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.). 

Od drugiego kwartału 2015 r. stopniowo rośnie znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (42,3 proc. w kwietniu br., 37,8 proc. przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,38

  • Śr

    4,69

  • Min

    3,31

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane