Orbico obejmie 70 proc. udziałów w spółkach NAVO

Autor: www.dlahandlu.pl 7 kwietnia 2014 14:25

Orbico, największa firma dystrybucyjna na Bałkanach i jedna z największych w Europie, stanie się większościowym udziałowcem NAVO Polska Grupa Dystrybucyjna Sp. z o.o. Zgodnie z porozumieniem wiążącym właścicieli obu firm Orbico obejmie 70 proc. udziałów w spółkach powiązanych z NAVO.

Jak już pisaliśmy, 27 marca firma Orbico złożyła wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na przejęcie większościowego pakietu udziałów w grupie spółek NAVO obejmujących: NAVO PGD Sp. z o.o., Futuria Nostra Sp. z o.o., Laboo Sp. z o.o., Integra Nova Sp. z o.o.

NAVO koncentrowało się do tej pory na rynku polskim, Orbico obejmuje zasięgiem 17 krajów Europy Środkowej i Zachodniej. Obie firmy zajmują się szeroką dystrybucją markowych produktów konsumpcyjnych: kosmetyków, chemii gospodarczej, sprzętu AGD, farmaceutyków. Na niektórych rynkach Orbico dystrybuuje ponadto marki branży spożywczej, zabawki, tekstylia i papierosy.

Do tej pory w Polsce Orbico zajmowała się jedynie dystrybucją marki Wella Professional. Przychody Orbico w 2013 r. sięgnęły 863 mln euro. Firma zatrudnia łącznie 3 tys. osób. Spółki grupy NAVO zamknęły ubiegły rok przychodami w wys. 215 mln euro przy zatrudnieniu na poziomie 600 pracowników.

Transakcja przejęcia większościowego pakietu udziałów w NAVO przez Orbico zwieńczy proces poszukiwania inwestora branżowego dla polskiej firmy. Polscy właściciele spółek z grupy NAVO utrzymają mniejszościowe pakiety udziałów. Z grona obecnych właścicieli firmy,  Marek Sobieski i Józef Jadach przejdą do Rady Nadzorczej połączonego podmiotu, a  Roman Gajczewski pozostanie na swoim dotychczasowym stanowisku wiceprezesa zarządu firmy. Spółki nie ujawniły wartości transakcji.

- Dążeniem NAVO jest umacnianie pozycji na rynku dystrybucyjnym w Polsce i dalszy rozwój, w tym ekspansja zagraniczna. Poszukiwania inwestora, który rozumie nasz biznes, oparliśmy o założenie uzyskania znaczącego efektu synergii. Orbico jest dla nas pod tym kątem partnerem optymalnym. Portfolia dystrybuowanych produktów się uzupełniają, przez co nasza oferta będzie szersza. Dzięki większej skali uzyskamy wyższą efektywność ekonomiczną i staniemy się jeszcze bardziej konkurencyjnym dostawcą. Przepływ know-how pozwoli obu firmom korzystać ze sprawdzonych, często unikatowych rozwiązań. Wreszcie – dzięki silniejszemu zapleczu finansowemu – będziemy mogli wspólnie realizować duże projekty rozwojowe w Polsce i poza jej granicami. Ważnym aspektem jest też daleko idąca spójność kultur organizacyjnych NAVO i naszego partnera, co sam proces integracji powinno uczynić harmonijnym i efektywnym biznesowo - mówi Roman Gajczewski, wiceprezes zarządu NAVO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,49

  • Śr

    3,41

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8711

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane