Organic Farma Zdrowia zamknie w tym roku cztery nierentowne sklepy

Autor: dlahandlu.pl 10 lutego 2017 19:32

Organic Farma Zdrowia zamknie w tym roku cztery nierentowne sklepy Fot. Organic Farma Zdrowia

W 2016 roku sprzedaż Organic Farma Zdrowia wyniosła 54,5 mln zł ze wzrostem LfL 3,4 proc., ale strata netto spółki wyniosła ponad 2,64 mln zł. W IV kw. ub.r. OFZ osiągnęła przychody w wysokości 14,87 mln zł, a starta wyniosła 1,71 mln zł. Sprzedaż spółki zależnej Eko-Wital wyniosła 44 mln zł ze wzrostem 32 proc. Sprzedaż całej Grupy Organic Farma Zdrowia w 2016 roku wyniosła 91,1 mln zł (wzrost o 13 proc.), a strata - blisko 2,9 mln zł.

- Dynamika wzrostu sprzedaży w części hurtowo-dystrybucyjnej realizowanej przez spółkę zależną Eko-Wital pozwoliła zamknąć rok zyskiem EBITDA na poziomie blisko 2 mln zł, mimo wielu negatywnych czynników zewnętrznych jak niezwykle zmienny i bardzo wysoki kurs euro, zakończenie działalności dwóch bardzo dużych i ważnych klientów, jak sieć delikatesów Alma i Marcpol, oraz istotne braki surowcowo-towarowe na rynku europejskim spowodowane dużymi wzrostami popytu na wysokiej jakości produkty ekologiczne na całym świecie - czytamy w liście do akcjonariuszy.

- W części detalicznej, realizowanej przez spółkę Organic Farma Zdrowia mieliśmy do czynienia ze znaczącym spadkiem rentowności w związku z kumulacją wielu negatywnych zdarzeń, z których na znaczną część spółka nie ma wpływu w krótkim okresie. Najistotniejsze zdarzenia to m.in: znaczący, rynkowy wzrost poziomu wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w handlu (3 podwyżki płac na przestrzeni 12 miesięcy); podwyższone koszty czynszów związane z wysokim kursem euro; niższy od oczekiwanego poziom średniej marży na sprzedaży towarów oraz koszty związane z likwidacją nierentownych obiektów handlowych - podaje spółka.

Jak czytamy w liście do akcjonariuszy, zarząd zdecydował o zawiązaniu rezerw w kwocie 1,3 mln zł na planowane koszty likwidacji kolejnych czterech nierentownych sklepów w 2017 roku, ale też rozpoczęcie szerokiego frontu rewitalizacji wielu najstarszych delikatesów (związane z czasowym zamykaniem sklepów i całkowitą utratą obrotów w tym czasie), dla których zostały odnowione umowy najmu na kolejne 5-10 lat.
Kolejnym projektem zarządu jest powiększanie powierzchni lokali handlowych – po powiększeniu, rentowność obiektów przez pewien czas jest niższa, w związku ze skokowym wzrostem kosztów funkcjonowania niezrekompensowanym od razu wyższą sprzedażą i wypracowaną marżą.

Organic Farma Zdrowia to pierwsza i największa w Polsce sieć samoobsługowych delikatesów z  produktami ekologicznymi i tradycyjnymi. Sieć składa się z 42 delikatesów stacjonarnych i sklepu on-line.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    14,99

  • Śr

    9,04

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane