Organizacje zrzeszające małe sklepy podzielone co do wpływu zakazu handlu w niedziele

Autor: dlahandlu.pl 23 stycznia 2018 14:57

Organizacje zrzeszające małe sklepy podzielone co do wpływu zakazu handlu w niedziele Fot. Shutterstock

Przedstawiciele organizacji zrzeszających małe sklepy nie są zgodni co do oceny, jaki wpływ na placówki małoformatowe będzie miał zakaz handlu w niedziele. Grupa Chorten uważa, że zmiany te mogą mieć pozytywny wpływ na wiele małych sklepów, natomiast Polska Grupa Supermarketów, początkowo bardzo przychylna zakazowi, krytykuje przepisy ustawy, po zmianach wprowadzonych na etapie pras sejmowych.

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele w listopadzie ubiegłego roku, a 11 stycznia przyjął poprawki, jakie do ustawy wprowadził Senat. Zgodnie z zapisami ustawy, od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy tylko do godz. 14. W uchwalonej przez Sejm ustawie przewidziano katalog włączeń obejmujący placówki, w których będzie można prowadzić handel w niedziele. W niedziele będzie dozwolony handel m.in. w: w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych.

Poparcie dla nowych przepisów od początku deklarowała Grupa Chorten. Sylwia Olechno, dyrektor generalna Grupy Chorten uważa, że sklepy powinny mieć jeden dzień w tygodniu, w którym odpocząć może także personel. - Z perspektywy biznesowej zmiana ta jest ciosem przede wszystkim dla naszej zachodniej konkurencji, bo to w dyskontach i hipermarketach, a nie w polskich małych i średnich sklepach spożywczych, w niedziele można zobaczyć duże ilości klientów. W Grupie Chorten jest wielu właścicieli sklepów, którzy pozytywnie przyjęli nowe rozwiązania – mówi drektor generalna Grupy Chorten.

Zarząd firmy pozytywnie ocenia senackie poprawki, w których doprecyzowano kwestie sprzedaży w takich punktach jak piekarnie, zapisując, że przeważająca działalność w otwartych tego dnia miejscach ma polegać na handlu wyrobami piekarniczymi. W innym przypadku byłaby to luka prawna, z której niewątpliwie chciałyby skorzystać sieci handlowe z punktami piekarniczymi. Grupie Chorten nie podoba się natomiast kwestia stopniowego wprowadzania zakazu handlu zaczynając od dwóch niedziel w miesiącu.

  • Beata 2018-01-25 21:00:26

    W żabkach już wymyślili, że dadzą ajentom orchroniarza do sklepu w niedziele i święta. Żabka jest chytra. Ajenci będą musieli pracować. Tak najbardziej to ich jest szkoda

  • Ona 2018-01-24 19:44:56

    Ciekawe co z Żabką? Co wymyślą na tych biednych ajentów? Jak obejdą ustawę?

  • klops 2018-01-24 14:05:56

    Dopiski seantu, że „we własnym imieniu i na własny rachunek” zmusi cześć skpeów do zamknięcia, ale przecież wszystko będzie zależało, jak są skontruowane umowy itp

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane