PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PGS: Organizacje wycofują się z poparcia dla wolnych niedziel pod naciskiem zagranicznych sieci

Autor: dlahandlu.pl 28 września 2017 10:55

PGS: Organizacje wycofują się z poparcia dla wolnych niedziel pod naciskiem zagranicznych sieci Na zdj. Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, Fot. PGS

Polska Grupa Supermarketów, skupiająca sklepy Top Market, Delica oraz Minuta8, pozostała jedyną organizacją walczącą o poszanowanie tradycji wolnej niedzieli. Tymczasem 62 proc. aktywnych zawodowo Polaków pracuje w weekendy - o prawie 10 punktów procentowych więcej niż wynosi średnia unijna – informuje PGS, na podstawie badania Eurofound.

- Każdy powinien mieć prawo do wolnej niedzieli. Oczywiście są wyjątki, jak sektor ochrony zdrowia czy policja. Państwo powinno chronić prawem ten przywilej, jako fundament społecznego porządku - twierdzi Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów, będącej inicjatorem ruchu na rzecz wolnych niedziel.

Jedna z największych polskich sieci handlowych pozostała jednak osamotniona w walce o instytucję wolnych niedziel. Dziś większość organizacji handlowych i zawodowych wycofuje się z poparcia inicjatywy pod wpływem nacisku dużych zagranicznych sieci oraz centrów handlowych. Jak twierdzą przedstawiciele Grupy, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta pozwoliłoby, na znaczne ograniczenie kosztów pracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie.

Roczny koszt pracy w niedzielę (w przeliczeniu na jednego pracownika) wynosi ponad 10500 zł (koszty pracodawcy przy uwzględnieniu stawki15zł/h, przy 8h dzień pracy., nie uwzględniając przy tym wydatków pracodawców związanych z mediami. To znaczna kwota dla drobnych przedsiębiorców, dla których rentowność biznesu jest z roku na rok coraz niższa. Co ciekawe, jak wynika z danych FootFall, niedziela nie jest ulubionym dniem handlowym Polaków – w ostatni dzień tygodnia najmniejszy odsetek rodaków dokonuje zakupów spożywczych.

- Zagraniczne sieci zmusiły nas do pracy w niedzielę i polski przedsiębiorca musi dostosować się jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarcza na dokonanie zakupów a wszyscy pracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę – podkreśla Michał Sadecki.

W Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Belgii i krajach skandynawskich istnieje całkowity zakaz handlu lub ograniczony w zależności od regionu, pory roku, czy wielkości sklepu. W Niemczech niedziela doczekała się nawet ochrony konstytucyjnej. Art. 140 niemieckiej ustawy zasadniczej stanowi mianowicie, że niedziela jest dniem „odpoczynku i duchowego wytchnienia”.

Jak wskazują dane Eurofund, blisko dwie trzecie polskich pracowników realizuje swoje obowiązki zawodowe w weekendy. Pod tym względem wyprzedziły nas jedynie dwa europejskie kraje – Rumunia oraz Grecja. Z kolei dane NSZZ „Solidarność” mówią o 1,3 mln osób, które w które pracują nie tylko w niedziele, ale także w dni świąteczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Gryfu 2017-09-29 07:52:31

  Kretynizm i tyle

 • Rick 2017-09-28 17:55:42

  Jak to jedyną? Społem również walczy!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,99

 • Śr

  4,83

 • Min

  3,74

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane