Piekarnie Putka stawiają na wypieki bezglutenowe

www.portalspozywczy.pl 16 kwietnia 2018 10:55

– Większość dostępnych na rynku wypieków bezglutenowych ma bardzo długą datę trwałości. My stawiamy na produkty świeże i dlatego wypiekamy je codziennie, dostarczając klientom wyroby wysokiej jakości z maksymalnie kilkudniowym terminem przydatności do spożycia – mówi Zuzanna Putka-Twardowska, przedstawicielka czwartego pokolenia w Piekarniach Cukierniach Putka.

Wypieki bezglutenowe pojawiły się w ofercie Piekarni Cukierni Putka pod koniec 2016 roku. Ich produkcja odbywa się w dedykowanej do tego celu piekarni na warszawskim Grochowie. Wszystkie wyroby zostały przebadane w akredytowanym laboratorium i posiadają międzynarodowy znak Przekreślonego Kłosa, który został przyznany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

– Większość dostępnych na rynku wypieków bezglutenowych ma bardzo długą datę trwałości. My stawiamy na produkty świeże i dlatego wypiekamy je codziennie, dostarczając klientom wyroby wysokiej jakości z maksymalnie kilkudniowym terminem przydatności do spożycia. Idea wprowadzenia ich do oferty była taka, żeby każdy mógł wejść do naszej piekarni i kupić pieczywo czy ciasto, również osoby chore na celiakię – mówi Zuzanna Putka-Twardowska, przedstawicielka czwartego pokolenia w Piekarniach Cukierniach Putka.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,98

  • Śr

    7,96

  • Min

    4,63

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane