PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH apeluje do prezydenta o ochronę przed obniżeniem standardów ścigania kradzieży

Autor: pr 18 marca 2013 14:16

Polska Izba Handlu zwróciła się do prezydenta Bronisława Komorowskiego z apelem o ochronę konstytucyjnych praw przedsiębiorców i klientów sektora handlu w związku z planowanym podniesieniem granicy wykroczenie/przestępstwo z 250 do 1000 zł. Oficjalne pismo w tej sprawie Polska Izba Handlu złożyła w Kancelarii Prezydenta RP 18 marca br.

„Nie możemy tolerować narażania obywateli na niebezpieczeństwo i jeszcze większe straty." - piszą w liście przedstawiciele najszerszej reprezentacji sektora handlu w Polsce. „Podwyższenie granicy wykroczenia do 1 000 PLN zapewni większą swobodę dla przestępców oraz zwiększy szarą strefę obrotu kradzionym towarem." - czytamy dalej.

Przedstawicie środowiska wskazują, że planowane obniżenie standardów kwalifikacji czynów zabronionych dla kradzieży w narusza w sposób istotny art. 21 Konstytucji RP, zgodnie z którym Państwo Polskie gwarantuje obywatelom ochronę ich własności.

- Nie możemy tak po prostu zignorować wiedzy o działaniu zorganizowanych grup złodziei, wykorzystujących min. „usługi" osób nieletnich dla osiągnięcia regularnych zysków z kradzieży poniżej 250 zł - tłumaczy Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu. - Poszerzanie definicji wykroczenia i banalizacja czynu kradzieży to naszym zdaniem otwarty krok w stronę dalszej demoralizacji. To dlatego zwróciliśmy się z apelem o wsparcie bezpośrednio do Pana Prezydenta - uzupełnia.

Autorzy projektu argumentują, że ściganie drobnych przestępstw jest zbyt drogie dla systemu, zaś same formalności w przypadku zgłoszenia o przestępstwie to niemal 100 formularzy, notatek i raportów do wypełnienia przez funkcjonariuszy.

- Zmiana granicy wykroczenia nie może być próbą rozwiązania niedoskonałości systemu ścigania przestępstw - argumentuje Nowakowski. - Jeśli system jest obecnie nieopłacalny, lub zbyt zawiły proceduralnie, uprośćmy te procedury, jednak nie będziemy tolerować przerzucania odpowiedzialności na nas i naszych klientów. Kosztów społecznych nie da się tutaj przecenić - dodaje.

Polska Izba Handlu przypomina, że już obecnie działają wyspecjalizowane grupy przestępcze, które regularnie kradną w sklepach towar za kwotę do 250 zł. Taki czyn nie jest uznawany za przestępstwo i nie skutkuje wpisem do Krajowego Rejestru Karanych, kończy się zazwyczaj umorzeniem postępowania lub niską grzywną, a bardzo często zwolnieniem sprawcy ze względu na niską szkodliwość czynu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane