PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH apeluje o rozsądek ws. ograniczenia handlu alkoholem na stacjach benzynowych

Autor: www.dlahandlu.pl 30 lipca 2012 18:17

W lipcu senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przedstawiła projekt zgodnie z którym zakazana miałaby być sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Ma to w opinii twórców wpłynąć na zwyczaje Polaków w kwestii szkodliwego spożycia alkoholu. Warto zaznaczyć, że planowane działania zakładają wykorzystanie głównie instrumentów finansowych i gospodarczych, co zdaniem ekspertów Polskiej Izby Handlu jest prostą drogą do uczynienia z Polski raju dla nielegalnych producentów i przemytników alkoholu a pośrednio uderzy także w finanse Państwa poprzez zmniejszenie wpływów z akcyzy.

- Przy braku dostępności legalnych źródeł wyrobów alkoholowych powstanie ogromna siła popytu na produkty pochodzące z przemytu oraz nielegalnych wytwórni, niepodlegające żadnej kontroli jakości i nie spełniające norm zdrowotnych obowiązujących dla wszystkich tego typu wyrobów w naszym kraju - komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu.

- Dodatkową konsekwencją będzie wzrost cen paliw, które obecnie są utrzymywane na niskim poziomie dzięki wpływom z marż ze sprzedaży dodatkowych produktów na stacjach - dodaje.

Nie negując szkodliwości nadużywania alkoholu dla zdrowia oraz rozumiejąc zagrożenia związane z nielegalnym wytwórstwem i sprzedażą wyrobów alkoholowych Polska Izba Handlu reprezentuje pogląd, że wszelkie przepisy regulujące ich produkcję i sprzedaż powinny być racjonalne, przekładać się na bezpośredni interes społeczny, a także uwzględniać realia rynku i specyfikę obrotu danymi wyrobami.

- Wyrażamy uzasadnioną obawę, iż inicjatywa zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych może być pierwszym krokiem w kierunku dalszych ograniczeń legalnego handlu wyrobami akcyzowymi, co przełoży się na rozrost szarej strefy: przemytu i nielegalnego wytwórstwa, oraz wpłynie na spadek kontroli nad rzeczywistym obrotem tymi artykułami - stwierdza Nowakowski - Obecnie to sprzedawca jest odpowiedzialny za to, czy alkohol trafi w ręce osoby nieletniej, czy nie - posiadacz tzw. "mety" nie będzie już miał takich skrupułów - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane