PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH chce dwóch stawek podatku

Autor: www.dlahandlu.pl 14 kwietnia 2016 09:44

PIH chce dwóch stawek podatku Waldemar Nowakowski prezes Polskiej Izby Handlu

W opinii Polskiej Izby Handlu, aby wyrównać szanse na rynku handlowym, właściwe byłoby wprowadzenie dwóch stawek podatku - to jest 0,8% od nadwyżki powyżej 17 mln zł obrotów miesięcznie i 1,4% od nadwyżki powyżej 170 mln zł obrotu miesięcznie.

13 kwietnia Polska Izba Handlu wzięła udział w spotkaniu Parlamentarnego Zespołu Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego podczas którego zaprezentowano założenia do rządowego projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej

- W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę że zaproponowana skala podatkowa (do 1,5 mln zł obrotów miesięcznie kwota wolna; 1,5 mln zł do 17 mln zł obrotów miesięcznie 0,4%; 17 mln zł do 170 mln zł obrotów miesięcznie 0,8%;  powyżej 170 mln zł obrotów miesięcznie 1,4%) nie odzwierciedla idei wyrównania szans między małymi i średnimi podmiotami handlu w Polsce a sieciami wielkopowierzchniowymi i dyskontowymi - argumentuje PIH.

Problemem zdaniem Polskiej Izby Handlu jest zbyt niska wolna kwota od podatku i relatywnie wysoki w stosunku do rentowności małych i średnich przedsiębiorstw handlowych pierwszy próg podatkowy w wysokości 0,4% obrotu.

- Aby spełnić warunek wyrównania szans o którym mówili przedstawiciele rządu podczas wcześniejszych konsultacji należałoby usunąć ze skali pierwszy próg podatkowy i ustalić kwotę wolną na wysokości co najmniej 200 mln zł co odpowiada definicji małych i średnich przedsiębiorstw - mówi Waldemar Nowakowski prezes Polskiej Izby Handlu.

- Jeżeli jednak zgodnie z sugestiami przedstawicieli rządu które zostały złożone podczas spotkania zostanie wprowadzony podatek liniowy z kwotą wolną 204 mln zł rocznie byłoby to częściowe wypełnienie postulatów branży zgłoszonych w lutym bieżącego roku - podatek taki miałby charakter fiskalny bez efektu wyrównania szans wobec największych sieci dyskontów i hipermarketów - dodaje prezes PIH. W takim scenariuszu najbardziej ucierpiałaby konkurencyjność średnich sieci handlowych w Polsce.

W opinii Polskiej Izby Handlu w celu zapewniania efektu wyrównania szans właściwe byłoby wprowadzenie dwóch stawek podatku to jest 0,8% od nadwyżki powyżej 17 mln zł obrotów miesięcznie i 1,4% od nadwyżki powyżej 170 mln zł obrotu miesięcznie odpowiadających najwyższym zaproponowanym na spotkaniu progom podatkowym

Należy jednak dodać że wszystko zależy od nieprzedstawionej jeszcze definicji franczyzy i powiązań kapitałowych od których zależy rzeczywiste obciążenie polskich przedsiębiorców.

Dodatkowo przedstawiona propozycja nie zapewnia stabilności podatkowej w kontekście możliwych zastrzeżeń co do zgodności z prawem europejskim w zakresie opodatkowania towarów akcyzowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane