PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH chce zbadać przed TK zasadność zmiany przepisów w Kodeksie Wykroczeń

Autor: www.dlahandlu.pl 28 sierpnia 2014 13:07

Polska Izba Handlu złożyła do Rzecznika Praw Obywatelskich wniosek o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zmiany Art. 119 § 1 w Kodeksie Wykroczeń. Dotyczy to zwiększenia progu wartości od jakiej kradzież jest uznawana za przestępstwo - zgodnie z obowiązującą od listopada 2013 roku nowelizacją kradzież poniżej ¼ minimalnego wynagrodzenia (obecnie 420zł ) to tylko wykroczenie.

Polska Izba Handlu zauważa, że jest to niezgodne z Konstytucją RP, która w bezdyskusyjny sposób zakłada ochronę własności obywateli, nie wartościując jej. Dotyczy to przede wszystkim:

1. art. 64 Konstytucji RP - artykuł gwarantuje każdemu równą ochronę własności. W orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego jest szeroko reprezentowany pogląd o obowiązku powstrzymywania się przez ustawodawcę przed tworzeniem regulacji, które mogłyby pozbawić ochrony prawnej lub ją ograniczać. Może tak się stać jedynie, gdy będzie to niezbędne do zachowania bezpieczeństwa i porządku publicznego. - Zmiana w Kodeksie Wykroczeń dot. ścigania kradzieży jest ograniczeniem ochrony własności, jaką ma gwarantować państwo i nie została wprowadzona w nadzwyczajnej sytuacji o jakiej mówi Konstytucja RP - argumentuje PIH.

2. art. 20 i 22 Konstytucji RP - artykuły mówią o gwarancji prowadzenia działalności gospodarczej na równych zasadach w oparciu o gospodarkę wolnorynkową. - Wprowadzenie omawianych zmian w Kodeksie Wykroczeń wprowadza dyskryminację mniejszych przedsiębiorców. Dysponują one niewielkimi środkami i nie są w stanie zapewnić sobie ochrony przed złodziejami we własnym zakresie, są zdane na środki jakie gwarantuje państwo, a te zostają znacznie zawężone - komentuje organizacja.

- Wniosek taki złożyliśmy po konsultacjach z firmami handlowymi, na których regulacja ta ma bezpośredni wypływ, to one w praktyce najbardziej doświadczają następstw tej zmiany. Złodzieje stali się bardziej zuchwali, rabunek z kalkulatorem w ręku stał się bardziej opłacalny, bo kara za kradzież do 420zł jest porównywalna z mandatem za np. nieprawidłowe parkowanie. Arbitralne ustalanie, że przestępstwo w przypadku kradzieży zaczyna się od ¼ najniższego wynagrodzenie jest nieuzasadnione - kradzież zawsze pozostaje kradzieżą, niezależnie czy jest to 1/4 czy np. 3/8 wynagrodzenia - komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane