PIH: Dyrektywa tytoniowa przyczyni się do zwiększenia szarej strefy

Autor: www.dlahandlu.pl 6 września 2012 15:02

Sprzedaż legalnego tytoniu w Polsce w ostatnich latach spada proporcjonalnie do wzrostu sprzedaży tytoniu nielegalnego, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionego istotnie odsetka palaczy. Oznacza to, że decydującym czynnikiem w wyborze źródła tytoniu jest cena, a wprowadzenie kolejnych utrudnień w jego legalnym obrocie przekieruje siły nabywcze na szarą strefę - uważają przedstawiciele PIH odnosząc się do dyrektywy tytoniowej.

Dyrektywa tytoniowa przygotowywana przez Komisję Europejską, która wprowadzić ma następujące ograniczenia: zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży (tzw. retail display ban); standaryzacja opakowań produktów tytoniowych (tzw. plain packaging) m.in. poprzez zakaz używania znaków handlowych lub też zwiększanie ostrzeżeń o szkodliwości palenia, tak że pokrywałyby większość powierzchni opakowania; zakaz stosowania dodatków produkcyjnych do tytoniu, który wyeliminuje min. popularne w Polsce papierosy mentolowe (20% rynku), oraz polską odmianę tytoniu Burley (American Blend)

Ostateczny kształt nowego prawa ma być ogłoszony tej jesieni.

Jak informuje PIH, sprzedaż wyrobów tytoniowych w polskim handlu detalicznym reprezentowanym przez Izbę (małe i średnie sklepy, sieci franczyzowe, dystrybucja) wynosi średnio 10,3 % obrotu. W wielu placówkach udział ten sięga nawet 40 %. Tym samym tytoń jest drugą po alkoholu kategorią sprzedaży w naszych sklepach.

Identyfikowane przez organizację zagrożenia to:

- spadek rentowności w legalnym handlu tytoniem: konieczność reorganizacji sklepu, wydłużenie czasu obsługi, zaangażowanie dodatkowego pracownika do obsługi stoiska tytoniowego, brak możliwości informowania klienta o ofercie

- przekierowanie popytu na atrakcyjne papierosy z przemytu: kolorowe paczki, mentol, niska cena, łatwa dostępność, również dla nieletnich (dyrektywa nie sięga za naszą wschodnią granicę)

- zwiększenie popytu na łatwo dostępny tytoń „kolekcjonerski", nieobjęty obecnie akcyzą ani ograniczeniami (koszt 20 skrętów - już od 2 zł)

- zwiększenie dostępności tytoniu dla nieletnich, obniżenie bariery cenowej, brak kontroli (papierosy z przemytu i nielegalny tytoń do palenia)

-  Handel nowoczesny z tradycjami w Polsce jest w bardzo złej kondycji, nie tylko ze względu na falę kryzysu, ale na zmiany systemowe i strukturalne. Łącznie handel w Polsce generuje ok. 16,1 % PKB, znajduje w nim pracę blisko 16% osób zatrudnionych. Składa się głównie z małych i średnich przedsiębiorców - tym samym stanowi naszą główną barierę antykryzysową - przekonują przedstawiciele organizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Mały przedsiębiorca kioskarz 2012-09-06 20:29:59

  Szara strefa uśmierci małe sklepy na osiedlach, gdzie duża część obrotów małych sklepów to właśnie tytoń i papierosy. Kiedy ministerstwo wreszcie się obudzi ile wpływa pieniędzy z podatków od uczciwie płacących podatki a nie nabija kabzę rożnego rodzaju cwaniakom, przemytnikom. Czy wszystko trzeba tak robić ślepo, jak w unii sobie wymyslił ktoś?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,19

 • Śr

  2,82

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10636

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane