PIH: Dyrektywa tytoniowa przyniesie spadek obrotów nawet o 15 proc.

Autor: www.dlahandlu.pl 7 czerwca 2013 09:16

Komisja Europejska planuje wprowadzenie dyrektywy tytoniowej, która zakazuje m.in. sprzedaży papierosów mentolowych i slim. Jak informuje PIH, produkty te stanowią ok. 38% rynku wyrobów tytoniowych w Polsce. W 80 000 punktach handlu detalicznego udział tych towarów to od 15% do 40%, wycofanie ich spowoduje spadek całościowego obrotu od 3,8% do 15,2%. - Utrata tych zysków w praktyce będzie oznaczała zamknięcie wielu mniejszych sklepów, łączna liczba zagrożonych dyrektywą tytoniową miejsc pracy to ok. 566 000 - alarmuje PIH.

Zdaniem PIH, poprzez wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i slim zostanie utworzona luka popytowa, która zostanie wypełniona przez produkty z szarej strefy. Zatem regulacja ta nie będzie miała wpływu na poprawę zdrowia publicznego oraz nie zmniejszy ilości nabywanych papierosów, natomiast gospodarka odczuje potężny cios ekonomiczny. Obecnie nielegalny tytoń to nawet do 25% całej konsumpcji, już teraz jest to niemały problem dla władz, proponowana zmiana pogorszy sytuację. Państwo po prostu odda przychody ze sprzedaży wyrobów tytoniowych przemytnikom, wprowadzenie zakazu dotknie jedynie legalny handel oraz zmniejszy wpływy budżetowe (10% całych przychodów państwa pochodzi za akcyzy za tytoń).

Polska Izba Handlu w kwietniu 2013 zleciła Instytutowi Badania Opinii - Homo Homini przeprowadzenie ogólnopolskich badań dot. zachowań konsumenckich po wprowadzeniu dyrektywy tytoniowej ( próba: 1 458 dorosłych Polaków). 50 proc. badanych uważa, że przemyt papierosów jest w Polsce problemem; 65 proc. uważa, że proponowane przepisy mogłyby zwiększyć problemu czarnego rynku w Polsce. Zdaniem 47 proc. resopondentów palacze w przypadu zakazu sprzedaży papierosów mentolowych i slim będą je kupować na czarnym rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,03

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane