PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Grozi nam zalew podrabianych papierosów

Autor: pr 3 grudnia 2012 18:56

Nowy Komisarz Europejski Tonio Borg uruchomił w piątek 30 listopada konsultacje na poziomie Komisji Europejskiej w sprawie rewizji Dyrektywy Tytoniowej.

Jego zapowiedź o ambitnych założeniach rewizji dyrektywy po raz kolejny zaniepokoiła przedstawicieli handlu detalicznego w Europie, którzy z obawą obserwują przeciągający się od miesięcy proces legislacyjny oraz wchodzące właśnie w życie podobne w swoim założeniu zmiany w Australii (ujednolicenie opakowań papierosów i wprowadzenie drastycznych ostrzeżeń zdrowotnych).

- Jeżeli Komisja Europejska pójdzie w stronę ograniczenia legalnej sprzedaży wyrobów tytoniowych czeka nas zalew podrabianych papierosów - ostrzega Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu - Jesteśmy krajem granicznym Unii Europejskiej i nie chcemy aby polski rynek zdominowały bazarowe podróbki - już teraz przemyt papierosów w Polsce to 18 mld sztuk rocznie, boimy się nawet myśleć co będzie, jeżeli Unia Europejska zafunduje nam rozwiązania wzorowane na australijskich i dlatego z takim niepokojem czekamy na propozycje Komisji - dodaje Ptaszyński.
Zgodnie z danymi Polskiej Izby Handlu wyroby tytoniowe to od 10 do 40 proc. obrotów małych sklepów.
Przypomnijmy, że dotychczasowe założenia rewizji polegające na ujednoliceniu opakowań, ingerencji w sposób ekspozycji w punktach sprzedaży oraz skład papierosów (wycofanie m.in. papierosów mentolowych) były już szeroko krytykowane przez handel w Polsce i w Europie. W konsultacjach społecznych ponad 90 proc. respondentów opowiedziało się przeciwko zmianom w Dyrektywie, do Komisji Europejskiej trafiły także petycje od ponad 9000 polskich handlowców obawiających się rozwoju szarej strefy i stratom w handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane