PIH: Kolejne zapisy dyrektywy tytoniowej uciążliwe dla sklepów

Autor: pr, dlahandlu.pl 14 sierpnia 2013 13:21

PIH: Kolejne zapisy dyrektywy tytoniowej uciążliwe dla sklepów

W kontekście zbliżających się rozstrzygnięć dotyczących dyrektywy tytoniowej Polska Izba Handlu uważa, że nowe przepisy mogą wpłynąć na wzrost kosztów i dezorganizację łańcucha dostaw legalnych produktów.

Mowa o zapisach zawartych w art. 14 projektu dyrektywy tytoniowej mówiących o wprowadzeniu znakowania opakowań i systemu rejestrowania produktów w łańcuchu dostaw. Zgodnie z tymi zapisami producenci papierosów będą musieli umieszczać na paczkach niepowtarzalne identyfikatory, które umożliwią ustalenie nie tylko daty i miejsca produkcji, ale również faktury, numeru zamówienia i dowodów płatności wszystkich podmiotów, które nabyły wyrób w drodze z fabryki do punktu detalicznego (czyli wszystkich dystrybutorów, hurtowników, podhurtowników z uwzględnieniem każdego magazynu w którym paczka papierosów była składowana).

Zdaniem Macieja Ptaszyńskiego, dyrektor Polskiej Izby Handlu spowoduje to wzrost kosztów wdrożenia systemu przez handlowców - wg szacunkowych danych mogą one osiągnąć nawet pół miliarda złotych na takim rynku jak polski.

Setki polskich firm będą musiały zatrudnić dodatkowych pracowników, którzy będą musieli ten system wprowadzać. Pracownicy ci będą musieli również zostać odpowiednio przeszkoleni. PIH szacuje, że koszty tego przedsięwzięcia będą wynosiły przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych dla każdej firmy, zwłaszcza dla hurtowni. W momencie, kiedy każda paczka będzie musiała być oznaczona przez producenta lub dystrybutora, szybkość dostaw do małych sklepów zdecydowanie spadnie, co wprowadzi brak pewności co do dostępności produktu. Jeżeli wśród setek paczek papierosów sprzedawanych przez jeden sklep pojawi się paczka, która w systemie została zakwalifikowana do sprzedaży w innym sklepie zapewne właściciel i hurtownik poniosą z tego tytułu kary. Wprowadzenie systemu tego typu w dwa lata, jak chce tego Komisja Europejska jest po prostu niewykonalne, tym bardziej, iż pojawiają się pomysły, aby realizowały to podmioty które nie mają doświadczenia w tym zakresie - przekonuje Ptaszyński.

Zdaniem PIH nie wpływnie to na ukrócenie handlu nielegalnego, który odbywa się w szarej strefie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,73

  • Min

    2,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane