PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIH krytycznie o dyrektywie ws. delegowania pracowników

Autor: PIH 26 listopada 2013 14:11

Zdaniem Polskiej Izby Handlu projekt dyrektywy UE o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług w proponowanym kształcie nie służy pierwotnemu celowi jego powstania – czyli walce z nadużyciami na rynku pracy. Dokument ten wprowadza zasady niekorzystne dla polskich przedsiębiorców usługowych działających na rynkach wewnątrzeuropejskich – de facto uniemożliwi to działanie rzetelnych przedsiębiorców.

Polska jest największym eksporterem usług w UE (rocznie z Polski odbywa się ok. 340 tys. delegowań, 23% całego rynku usług UE).
Według PIH wprowadzenie tej dyrektywy wykluczy z rynku wewnętrznego UE polskie firmy usługowe.
Dokument zawiera artykuły wprowadzające: nadmierne uprawnienia kontrolne państw członkowskich, które pod szyldem zwalczania nieuczciwej konkurencji będą mogły eliminować ze swoich rynków krajowych polskich usługodawców, solidarną odpowiedzialność przedsiębiorstw w formie dyskryminującej usługodawców zagranicznych, nonsensowne ograniczenia dla usługodawców, którzy będą mogli tylko raz wysyłać pracownika
do wykonania usługi w innym państwie członkowskim.
- Wprowadzenie dyrektywy o delegowaniu pracowników w obecnym kształcie przyczyni się do upadku co najmniej 15 tysięcy polskich firm oraz likwidacji 340 tysięcy miejsc pracy.

Delegowanie pracowników to jedno z kluczowych narzędzi dla firm eksportujących usługi wramach rynku wewnętrznego UE. W przypadku Polski są to przedsiębiorstwa: z branży budowlanej, montażowej i medycznej, agencje pracy tymczasowej oraz setki tysięcy firm wykonujących za granicą drobne prace serwisowe. W ogromnej większości firmy delegujące pochodzą z sektora MSP. Są to firmy rodzinne lub liczące kilku pracowników i mają ograniczone zasoby i możliwości. Zapisy narzucające np.konieczność tłumaczenia wszystkich dokumentów lub utrzymywania osoby do kontaktu w
państwie przyjmującym będą dla takich przedsiębiorstw kolosalnym obciążeniem - logistycznym i przede wszystkim finansowym. By pokryć dodatkowe koszty, firmy te będą zmuszone do podniesienia cen usług, a tym samym przestaną być konkurencyjne dla dotychczasowych klientów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b prac. marketu 2013-11-28 13:22:53

  delegowanie ok ale za takie same pieniądze jak inni w UE. bo tera jest tak, że np. nasi dostają 80 zł a niemiec też 80 tyko euro a wykonuja takie same prace na przysłowiowej delegacji!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,85

 • Min

  2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane