PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Nielegalny obrót tytoniem uderza w handel i konsumentów

Autor: www.dlahandlu.pl 30 sierpnia 2012 11:33

Polska Izba Handlu zwróciła się do Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów z oficjalnym zapytaniem o działania ich resortów w zakresie niekontrolowanego, nielegalnego obrotu tytoniem.

Proceder ten, zgodnie z przedstawionymi przez ekspertów Pracodawców RP danymi  zyskuje na znaczeniu wraz ze spadkiem sprzedaży legalnego tytoniu. Tracą na nim zatem handlowcy działający zgodnie z prawem, min. reprezentowani przez Polską Izbę Handlu (blisko 30 000 punktów handlowych), a także wpływy do budżetu Państwa.

- Ze wstępnej analizy przedstawionych dzisiaj danych wynika, że nielegalne wykorzystanie liści tytoniowych do palenia uderza nie tylko w legalny handel, ale przede wszystkim w użytkowników, spożywających tytoń - komentuje Maciej Ptaszyński, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu.

Tytoń ten nie jest oficjalnie dopuszczony do spożycia, nie przechodzi żadnej kontroli jakości, a także nie jest opatrzony żadnymi ostrzeżeniami zdrowotnymi, czy o zawartości substancji smolistych. Co najbardziej niepokojące, liście, dzięki korzystnej cenie, są bez żadnych ograniczeń dostępne dla osób nieletnich.

- W związku z tą alarmującą informacją oczekujemy wyjaśnień od przedstawicieli bezpośrednio odpowiedzialnych resortów, nie możemy pozwolić na sytuację, w której na legalny handel szykuje się kolejne ograniczenia (planowana rewizja "dyrektywy tytoniowej"), podczas gdy faktyczne zdrowie palaczy jest coraz bardziej zagrożone, a szara strefa mają się coraz lepiej - dodaje Ptaszyński.

W dniu 29 sierpnia odbyła się konferencja „Rok po deklaracji Zatrzymać przemyt - podsumowanie" organizowanej przez Pracodawców RP w ramach „Koalicji walki z przemytem" której sygnatariuszem jest między innymi Polska Izba Handlu. Podczas konferencji przedstawiono dane na temat rozwijającego się procederu niekontrolowanej sprzedaży liści tytoniowych, nieoficjalnie przeznaczonych do produkcji omijających akcyzę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane