PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIH o ograniczaniu handlu alkoholem: Budżet straci, a problem pozostanie

Autor: PIH 13 lipca 2015 10:52

- Podjęto uchwałę ograniczającą sprzedaż alkoholu w Warszawie, teraz podobna decyzja zapadła w Krakowie. Utrudnianie legalnego handlu alkoholem zawsze jest korzystne dla przemytników - uważa prezes Polskiej Izby Handlu, Waldemar Nowakowski.

Krakowscy radni zadecydowali o zmniejszeniu liczby sklepów z alkoholem powyżej 4,5 proc. Przepisy wejdą w życie w drugiej połowie 2016 roku.

- W latach 20 próbowano w USA wyeliminować alkohol z rynku, błyskawicznie rozwinął się wtedy czarny rynek. Kolejne miasto ogranicza legalnych sprzedawców, a to oni odprowadzają podatki do skarbu państwa, a nie przestępcy. Paradoksalnie radni sami przyznają, że budżet miasta straci, a nie wyeliminuje problemu nadużywania alkoholu. Warto zastanowić się jak walczyć z szarą strefą, warto także zadbać o projekty edukujące społeczeństwo odnośnie bezpiecznego spożywania alkoholu – komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Radni z Krakowa narzekają, że mają za małe uprawnienia do ingerowania w sprzedaż alkoholu. Chcą dążyć do zmiany przepisów, aby mogli mieć wpływ na godziny otwarcia sklepów, powierzchnię placówek czy obowiązek monitoringu.

Obecnie rozpoczyna się kampania „Tu się sprawdza dorosłość” - ogólnopolski program społeczny mający na celu zmniejszenie dostępności alkoholu dla osób nieletnich. Projekt realizowany przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy i partnerów, m.in. Polską Izbę Handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • obywatel 2015-07-14 14:49:41

  kolejna bzdurna decyzja, podjęta przez ludzi, którzy nie maja pojęcia jakie skutki ich decyzje maja na małe firmy. w polsce albo każdy dostaje koncesje na alkohol, albo nie dostaje nikt, a dystrybucja alkoholu zajmuje się państwo. innej możliwości nie ma !!! powodów jest kilka, a najważniejszy ... to nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych... handel alkoholem w polsce przekłada się na wynik finansowy firm handlowych. i ten wynik nie jest tylko generowany przez samą sprzedaż alkoholu. koniec.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,22

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane