PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH ostrzega przed ograniczaniem uczciwej konkurencji w obrocie lekami pozaaptecznymi

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 21 marca 2013 12:12

Rozumiemy problemy branży aptekarskiej związane z ograniczeniem jej udziału w promocji leków – mówi Waldemar Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu. Jednak poszukiwanie rozwiązania tego dotkliwego problemu przez nagonkę na legalny handel i zastraszanie klientów sieci detalicznych uważamy za zachowanie niesmaczne i sprzeczne z etyką zawodową – dodaje.

Polska Izba Handlu zwraca uwagę, że nasilenie działań przedstawicieli środowiska aptekarzy motywowanych oficjalnie „troską o życie i zdrowie obywateli" nastąpiło wkrótce po przyjęciu niekorzystnych dla nich zapisów w prawie farmaceutycznym.

- Argumentacja oparta na pomówieniach i straszeniu śmiertelnym zagrożeniem związanym z nabywaniem w naszych sieciach produktów leczniczych oficjalnie dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego przez Ministerstwo Zdrowia wydaje nam się nadużyciem, przy tak oczywistym interesie własnym autorów tych komentarzy - tłumaczy Nowakowski - Tłumaczenie tego zachowania interesem klienta nie wydaje się logiczne, skoro to właśnie klient miałby być zmuszony do poszukiwania apteki lub punktu aptecznego za każdym razem, gdy będzie miał potrzebę nabycia podręcznych leków przeciwbólowych, czy podstawowych preparatów na kłopoty z trawieniem. Trudno to nazwać postawą prokonsumencką - ocenia Prezes Izby.

Eksperci Polskiej Izby Handlu podają, że w obrocie detalicznym produkty lecznicze stanowią zaledwie 0,7 % sprzedaży i pojawiają się ofercie sklepów przede wszystkim w odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy mają w ten sposób zagwarantowany dostęp do artykułów pierwszej potrzeby.

Polska Izba Handlu przypomina również, że wszystkie produkty lecznicze, dopuszczone do sprzedaży w handlu detalicznym zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia, a ich wymagania w zakresie sposobu przechowywania są takie same, jak większości produktów spożywczych o przedłużonej trwałości, właściciele sklepów spełniają więc te normy.

- Warto zaznaczyć, że w zakresie obrotu lekami pozaaptecznymi apteka i sklep convenience są podmiotami równorzędnymi z punktu widzenia prawa. Działania nakierowanie na wykluczenie jednego z nich z rynku podlegają więc ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i nie mogą być tolerowane, podobnie, jakby to miało miejsce w przypadku każdej innej sytuacji tego typu - ostrzega Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane