PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Podwyżka akcyzy na mocne alkohole spowodowała ilościowy spadek sprzedaży o 10 proc.

Autor: PIH 16 grudnia 2014 10:10

Podwyżka o 15 proc. podatku akcyzowego na mocne alkohole, która weszła w styczniu br. spowodowała kilkuprocentowe spadki sprzedaży nie tylko na producentach, ale także na sektorze handlu i dystrybucji. Największy, bo ponad 10 proc. wolumenowy spadek sprzedaży zanotowały sklepy małoformatowe.

Alkohole są jednym z najważniejszych źródeł przychodu dla małych sklepów. W tym czasie swoje udziały w sprzedaży alkoholu zwiększyły dyskonty.

- Spodziewaliśmy się, że tak wysoka podwyżka akcyzy wpłynie negatywnie na sytuację w całym łańcuchu dostaw. Podwyżki cen wymuszone wyższym podatkiem wpłynęły na mniejszą sprzedaż i przesunięcia w ramach kanałów sprzedaży - komentuje Leszek Wiwała, prezes związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Potwierdza to tezę, że polski konsument jest wciąż bardzo wrażliwy na cenę produktu.

Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu dodaje: Załamanie na rynku mocnych alkoholi uderza zawsze w małe i średnie sklepy, które pozostają najważniejszym kanałem sprzedaży. Mocny alkohol jest bowiem jednym z niewielu generatorów marży, wytwarzając nawet do 10% całościowych obrotów przeciętnego sklepu spożywczego. Należy pamiętać, że każdy procent spadku obrotów, przekłada się na zmniejszenie zatrudnienia. W wyniku drastycznych spadków sprzedaży, które obserwujemy od początku roku wiele małych sklepów może nie zdołać utrzymać się na rynku. To oznacza utratę zatrudnienia od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Zbyt wysoka akcyza na alkohol zawsze powoduje przesuniecie sprzedaży do szarej strefy, co oprócz skutków ekonomicznych i budżetowych stanowi również zagrożenie dla zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,99

  • Śr

    6,59

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane