PIH popiera propozycje zmian w Kodeksie Pracy

Autor: PIH/www.dlahandlu.pl 19 czerwca 2012 20:16

Polska Izba Handlu z zainteresowaniem przyjęła propozycje Resortu Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dotyczące zmian w ustawie Kodeks Pracy. Zmiany mają polegać przede wszystkim na przeniesieniu przepisów z rozporządzeń do tekstu kodeksu, pojawiają się jednak także nowe zapisy.

W handlu znajduje zatrudnienie blisko 16 proc. ogółu osób zatrudnionych w naszym kraju (GUS, 2010), tym samym handel jest jednym znajbardziej znaczących pracodawców w sektorze prywatnym. 

- Jako reprezentanci twórców tak znaczącej liczby miejsc pracy w ramach polskiego handlu detalicznego i dystrybucji z zadowoleniem przyjmujemy nie tylko projekt konsolidacji przepisów prawa pracy, likwidację komplikatorów i niejasnych zapisów, ale również nowe proponowane przez resort zapisy - komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu. - Na uwagę zasługują między innymi zmianydotyczące zabezpieczenia pracy kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. W naszym sektorze ma to szczególne znaczenie, ponieważ większość zatrudnionych stanowią właśnie kobiety - dodaje.

Pośród proponowanych zmian znajdują się także zapisy dotyczące godzin pracy, okresów rozliczeniowych i przerw w pracy, które mają być przedmiotem negocjacji pracodawcy z reprezentacją pracowników w ramach określonych zasad o charakterze ochronnym, a nie jak dotychczas ściśleregulowanych przepisami.

- Projekt ten odbieramy jako krok w kierunku nowoczesnej kultury pracy i zatrudnienia, w którym pracownik jest partnerem dialogu mającym wpływ na warunki swojej pracy, natomiast pracodawca zyskuje nowe możliwości prowadzenia swojej działalności - dodajeNowakowski - Zapisy te rozumiemy jako swego rodzaju inwestycję w nowoczesny elastyczny biznes, ale także społeczną odpowiedzialność handlu, która dla każdego przedsiębiorcy w naszym sektorze powinna być naturalną rolą jaką pełni on w swoim otoczeniu - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane