PIH popiera wniosek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dot. dyrektywy tytoniowej

Autor: PIH, www.dlahandlu.pl 21 maja 2012 15:25

Polska Izba Handlu wyraziła pełne poparcie dla stanowiska Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi protestującej wobec zmian w dyrektywie tytoniowej, mogących skutkować rozwojem szarej strefy, zwiększeniem przemytu oraz utratą miejsc pracy w handlu i sektorze tytoniowym.

Mowa o zmianach mających na celu likwidację dodatków produkcyjnych do tytoniu, w tym tradycyjnych dodatków takich jak mentol, zakaz ekspozycji i ujednolicenie opakowań wyrobów tytoniowych, które są przedmiotem prac Komisji Europejskiej. Zdaniem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmiany te grożą zwiększeniem bezrobocia oraz utratą dochodów z podatku akcyzowego do budżetu państwa. Po przeprowadzonej dyskusji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożyła w tej sprawie dezyderat do Prezesa Rady Ministrów, w którym apeluje o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej na rzecz nie wprowadzania powyższych zmian niekorzystnych dla polskiej gospodarki.

- Obecnie nielegalny handel wyrobami tytoniowymi generuje straty w handlu na poziomie blisko 250 mln zł z tytułu marży rocznie, oraz 4 do 5 mld zł straty dla budżetu państwa. Zmiany, jakie niesie rewizja Dyrektywy, takie jak ujednolicenie opakowań, zakaz ekspozycji, a więc docelowo „sprzedaż spod lady", a także likwidacja tradycyjnych wyrobów takich jak papierosy mentolowe, spowoduje dodatkowe przesunięcie siły nabywczej w stronę szarej strefy i zwiększenie tych szkód - wyjaśnia Waldemar Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu.
- Dezyderat Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniający konsultację z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia opiera się na rzetelnej analizie sytuacji i wskazuje kierunek, jaki leży w interesie nie tylko rolników, środowiska handlu, które reprezentujemy, ale także w interesie obywateli narażonych na szkody zdrowotne spowodowane dostępem do sprzedawanego nielegalnie tytoniu, który jest dostępny bez żadnych ograniczeń m.in. dla osób nieletnich - dodaje prezes PIH.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane