PIH popiera zakaz handlu w niedzielę

Autor: www.dlahandlu.pl 3 czerwca 2013 13:27

PIH popiera zakaz handlu w niedzielę

Polska Izba Handlu popiera projekt wprowadzenia ograniczenia handlu w niedzielę. Jej zdaniem, w przypadku wejścia w życie zakazu zakupy zostaną rozłożone na 6 dni.

Podobne przepisy funkcjonują w wielu krajach Europy, np. w Niemczech, Belgii, Finlandii, Norwegii czy Szwajcarii i nie są tam dużym utrudnieniem. - Również w Polsce mija czas, gdy przebywanie w placówce handlowej było atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Według handlowców zrzeszonych w PIH kiedyś niedziela przynosiła wysokie obroty, obecnie jest to dzień najniższych zysków i tendencja jest malejąca. Dlatego praca w niedzielę staje się coraz bardziej nieopłacalna - klientów jest mniej, a koszty utrzymania sklepów wzrastają - argumentuje oragnizacja.

Według danych zebranych przez PIH obrót tygodniowy z niedzielą wolną nie jest odczuwalnie niższy, niż z niedzielą pracującą, bo zyski w małych i średnich sklepach to tylko ok. 10% przychodów z dni powszednich. - Dni wolne od handlu, które funkcjonują już teraz, jednoznacznie pokazują jakie są zachowania konsumentów - dokonują oni większych zakupów przed czasem świątecznym. W przypadku wejścia w życie wspomnianego zakazu zakupy zostaną rozłożone na 6 dni, a ludzie przecież nie przestaną jeść o jeden dzień mniej - dotyczy to także konsumpcji innych towarów - komenyuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Prezes Izby zwraca uwagę na niekwestionowane społeczne korzyści wolnych niedziel - Członkowie PIH zauważają kolejny problem, jakim jest znalezienie osób zainteresowanych pracą w handlu, między innymi ze względu na zajęte niedziele, więc argument o zwiększeniu bezrobocia jest niezgodny z realiami jakie funkcjonują w handlu. W większości pracownikami sklepów są kobiety (70%), a znaczenia ich nieobecności w domu w tym dniu nie da się przeliczyć na żadne wskaźniki ekonomiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP 2013-06-04 18:49:01

  Zgadzam się z PIH nareszcie jakiś rozsądny głos, tak samo jak "konsumenta"

  Wczoraj w programie T.Lisa była na ten temat dyskusja, 6 dyskutantów a tylko 1 pracownica i to sporadycznie dopuszczana do głosu," ci dyskutanci " no może poza Guzem z OPPZZ-tu na pracy najemnej najmniej się znali!!!.Pracowałem w sieciach i wiem, że obecnie b. okrojono zatrudnienie w niedziele, także żadne duże zwolnienia nas nie czekają z tego tytułu,a zakupy rozłożą się na pozostałe 6 dni,zwiększą w sklepikach małych osiedlowych,barach,kioskach itd.Czemu zagranicą tak jest a u nas pozwala się na wykorzystywanie pracowników zasłaniając się sytuacją ekonomiczną (kryzysem)przecież jesteśmy zieloną wyspą??.Na zachodzie gdzie np udział kosztów osobowych to 12-14 % w ogólnych zyskach marketu a u nas w polotach to 4%(z stąd te duże zarobki u nich a 1200 u nas na kasie!!!.Przecież przewod. Solidarności podawał, że dochody pracodawców z roku na rok nie maleją. Dość hipokryzji pogońmy to towarzystwo przy urnach wyborczych,wystarczy zapamiętać kto był z niewolniczą pracą w niedzielę (i te brednie żeby pracownik sam decydował czy chce pracować w niedzielę)i nie głosować na tych debili politycznych!!! bo w 2014 na pewno w kampanii wyborczej żaden o tym nie wspomni, dlatego chcą teraz to wprowadzić, Ale będziemy pamiętać i 67 lat i te inne rozwiązania, A może tak sobie by coś nieco uszczypnęli z tych rozpasanych przywilej- darmozjady, karły polityczne.Niech sami pracują w niedziele oni nawet w zwykłe dni w sejmie opierdalają się.

 • Zolo 2013-06-04 13:13:14

  freeman możesz mieć otwarty. Ale sam musisz w nim handlować. Jedno musi się zmienić kary za za próbę łamania prawa pracownika. Jak będziesz zmuszał pracownika by z tobą siedział albo za ciebie to powinna ona być naprawdę dotkliwa! Do tej dyskusji religii nie należy tu włączać. Chodzi o to by ludzie mogli spędzisz czas z rodziną.

 • freeman 2013-06-04 09:33:35

  absolutnie się nie zgadzam.jestesmy państwem swieckim,czy kościelnym.Niedziela dla jednych to dzień swiateczny,a dla drugich normalny dzień pracy.to czy dana placowka handlowa jest otwarta,cztez nie powinno zalezeć od wlasciciela ,anie byc nadrzędnym nakazem fanatyków religijnych.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,99

 • Śr

  3,85

 • Min

  0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9685

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 772811

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane