PIH: Posłowie rezygnują z podniesienia pułapu od którego kradzież miałaby być przestępstwem?

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 13 czerwca 2013 12:25

W związku z komunikatem prasowym: „PO wycofuje się z planów podniesienia do tysiąca złotych progu, powyżej którego kradzież jest przestępstwem", przedstawiciele Polskiej Izby Handlu wystosowali pismo do Marka Biernackiego, Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podanie konkretnych informacji na czym ma polegać odstępstwo od proponowanej zmiany w Kodeksie Karnym.

Polska Izba Handlu wielokrotnie zwracała uwagę, że podnoszenie górnej granicy wykroczenia ws. kradzieży jest szczególnie krzywdzące dla sektora handlu. Argumentowaliśmy, że nie można walczyć z łamaniem prawa zmieniając kwalifikowalność czynów, a sposób ścigania drobnych przestępstw wymaga naprawy, jednak nie kosztem obywateli. Według obliczeń Izby podwyższenie górnej granicy wykroczenia do proponowanych kwot, miałoby oznaczać co najmniej trzykrotny wzrost strat z tytułu „drobnych" kradzieży w sklepach, nawet do ok. 5-8 mld pln rocznie.

- Z zadowoleniem przyjmujemy wiadomości o zaniechaniu wprowadzania tych zmian w Kodeksie Karnym, bo dla nas każda grabież to przestępstwo, niezależnie od jej wartości. Liczymy, że Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdzi te informacje i konkretne rozwiązanie nie będzie zakładało podwyższania omawianego pułapu - komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane