PIH: Przychylamy się do odstąpienia od podatku od handlu

Autor: Biuletyn PIH 6 października 2016 14:44

5 października w Sejmie odbyło się spotkanie dotyczące zmian w podatku od handlu detalicznego po jego zawieszeniu przez rząd na skutek decyzji Komisji Europejskiej. - Środowisko handlu przychyla się do postulatu odstąpienia od wprowadzenia podatku od handlu detalicznego. Skoro nie jest możliwe stworzenie innego rozwiązania wyrównującego szanse, co było jednym z postulatów rządu, lepiej zrezygnować z niego w całości - mówi Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Podatek w dotychczasowej formie był rozwiązaniem dobrym z punktu widzenia handlu niezależnego, ponieważ oprócz kwestii fiskalnej spełniał założenia wyrównania szans w walce konkurencyjnej z sieciami dyskontów. Skoro jednak nie można go zastosować w takiej formie, należy bardzo poważnie zastanowić się co zrobić dalej. Podczas spotkania środowisko handlu wypowiedziało się jednoznacznie – nie należy wracać do podatku opartego na powierzchni, ponieważ jest to kryterium mylące i w żaden sposób nie przyczyni się do znalezienia rozwiązania. Już w tej chwili liczne polskie niezależne sklepy mają większą powierzchnię niż przeciętna wielkość dyskontu - informuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu w biuletynie PIH.

Dodaje, że rozważania na temat powierzchni nie doprowadzą do znalezienia rozwiązania – żaden metraż nie będzie właściwy. - Handel w Polsce nie wpisuje się w sposób czarno-biały w konkretne definicje wielkości. Powstaną wątpliwości jak definiować powierzchnię sklepu, protestowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu już rok temu - tłumaczy.

- Z kolei planowanie pobierania podatku przez samorządy może także budzić obawy, gdyż wprowadza uznaniowość samorządów w jego naliczaniu. Już dziś sklepy płacą gminom daninę naliczaną od powierzchni, czyli podatek od nieruchomości - wyjaśnia Waldemar Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9150

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane