PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Rozporządzenie w sprawie kas generuje ok. 8 tys. zł dodatkowych kosztów

Autor: dlahandlu.pl/PIH 17 maja 2011 14:08

Polska Izba Handlu krytycznie odniosła się do rozporządzenia MF, w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania. PIH opublikował oświadczenie, w którym krytykuje stosowaną praktykę urzędów skarbowych.

"Polska Izba Handlu wyraża zaniepokojenie praktykami stosowanymi przez niektóre Urzędy Skarbowe wobec sklepów detalicznych w zakresie nakładania kar i egzekwowania użycia tzw. „pełnych nazw" towarów przy tworzeniu paragonów fiskalnych, czyli nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy" - czytamy w oświadczeniu PIH. Zdaniem Urzędów Skarbowych obecnie stosowane nazwy grup towarów w rodzaju: „nabiał", „pieczywo", „prasa" z przyporządkowaną wysokością opodatkowania VAT nie są już wystarczające i żąda się od kupców, aby każdy towar miał swój indywidualny kod. Na przeszkodzie stosowaniu tego przepisu stoi między innymi konfiguracja większości stosowanych obecnie kas pozwalająca na wprowadzanie 8 lub maksymalnie 12 znakowej nazwy produktu. Pomijając wysokie koszty kar za używanie starego typu kas fiskalnych z wprowadzonymi do systemu jedynie grupami towarów, egzekwowanie w ten sposób zapisu ww. rozporządzeniu implikuje poważne i negatywne skutki do środowiska handlu. Konieczność dostosowania do ww. przepisu tworzy poważny narzut kosztowy z uwagi na koszty zakupu kas z 30 miejscami pamięci dla każdego towaru i powiększoną pojemnością pamięci z obecnych kilkunastu lub kilkudziesięciu kodów do nawet kilku tysięcy (!) oraz komputera, oprogramowania i licencji do niego, okablowania, etc. W przypadku np. sklepu wyposażonego obecnie w dwie kasy posiadające jedynie 12 miejsc pamięci byłby to koszt rzędu 8 000 - 9 000 zł.

Dodatkową niejasnością jest brak przepisów co powinno się znaleźć w opisie towaru. Ustawodawca wprowadził zapis o jednorodnym nazewnictwie towarów natomiast nie określił co ma zawierać takie nazewnictwo - podobnie zresztą jak ustawa o VAT i PKWiU nie zawiera szczegółowych nazw towarów a jedynie nazwy grup.

Polska Izba Handlu jako jednostka reprezentująca kilkadziesiąt tysięcy punktów detalicznych oczekuje rewizji ww. rozporządzenia i dostosowania go do realiów handlu w sposób pozwalający na adekwatne naliczanie podatku VAT bez zbędnego generowania kosztów. Ze swojej strony Polska Izba Handlu deklaruje swoją pełną pomoc i wsparcie - napisano w oświadczeniu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • libancky 2011-05-18 14:20:05

    Ustawa o VAT z bodajże 1994 roku określa:

    każdy towar i usługa sprzedawany na kasie musi mieć jednoznacznie określoną nazwę stawkę podatku VAT i cenę. US mogą mieć pretensję do siebie, że MF w tamtych latach dopuściło takie kasy, w których nie można użyć długiej nazwy. Skoro już dopuścili taką kasę to nie mogą nikomu nakazać wymiany na nową -nawet jeśli skończy się w niej pamięć fiskalna i zostanie wymieniona.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane