PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH sprzeciwia się przerzuceniu kosztów opłat interchange na konsumenta

Autor: PIH/www.dlahandlu.pl 29 czerwca 2012 16:21

Polska Izba Handlu wyraża zdecydowany sprzeciw wobec rozwiązań proponowanych przez Resort Finansów, który w drodze nowej ustawy zawyżone opłaty Interchange planuje przerzucić na konsumenta.

- To oburzające i całkowicie niezrozumiałe dla nas posunięcie resortu - komentuje Waldemar Nowakowski, prezes zarządu Polskiej Izby Handlu, przewodniczący Komitetu Handlu przy KIG, który od początku postulował potrzebę prawnego uregulowania kwestii zawyżonych prowizji za opłaty kartami - Po wielu miesiącach wspólnych wysiłków zjednoczonych reprezentantów przedsiębiorców i w przeddzień decydującego rozwiązania problemu z porozumieniem ws. obniżenia Interchange resort bezpośrednio odpowiedzialny za tę sytuację występuje w interesie operatorów kart płatniczych, a przeciwko konsumentowi - taki obrót sprawy jest dla nas nie do przyjęcia - stwierdza Nowakowski.

Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że w marcu br. Komitet Handlu zwrócił się bezpośrednio do Ministra Finansów z prośbą o wsparcie porozumienia ws. obniżenia stawek za obsługę kart, a w przypadku jego braku - narzucenia rozwiązania ustawowego.

- Nie o takie jednak rozwiązanie nam chodziło - mówi przewodniczący Komitetu, Waldemar Nowakowski - od początku działaliśmy w interesie nie tylko sprzedawców, ale także konsumenta, podkreślaliśmy wielokrotnie, że jest dla nas istotne, by w Polsce rozwijały się nowoczesne systemy płatności i nowoczesny handel, co jest wciąż skutecznie hamowane zawyżonymi bezpodstawnie daninami dla operatorów kart. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów odwrócili się plecami nie tylko do przedsiębiorców, ale przede wszystkim do obywateli, klientów, konsumentów - czyżby po to, by nie burzyć doskonałego interesu, jaki co roku generuje duopol Visa-MasterCard naszym kosztem? - pyta Nowakowski.

W zaistniałej sytuacji Polska Izba Handlu, członek Komitetu Handlu przy KIG rozważa wprowadzenie obywatelskiego projektu ustawy, która chroniłaby przede wszystkim konsumenta, wspierała rozwój transakcji bezgotówkowych i umożliwiała dostęp do nich zarówno sprzedawcom, jak i klientom punktów handlowych.
- Rozumiemy, że nikt nie lubi pozbawiać się darmowego zysku, szczególnie jeśli mówimy o miliardach złotych. Trzeba jednak przyznać, że jest to jedyne wyjście, jeśli chcemy stać się nowoczesną gospodarką traktowaną na równi z gospodarkami europejskimi. - komentuje Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2012-07-02 16:25:53

    Tam gdzie żąda się dodatkowej opłaty za płatność kartą nie kupuję . A są takie sklepy internetowe. I tak narzucają dużą marżę na artykuły ,więc mają z czego zapłacić te 1,5% wartości towaru. Ostatnio zrezygnowałam z zakupu parowara, bo żądali dodatkowej opłaty.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane