PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIH: straty dla handlu z tytułu nielegalnie sprzedawanych papierosów sięgają 700 mln zł

Autor: PIH 4 lipca 2011 10:38

Rocznie liczba sprzedawanych nielegalnie papierosów sięga 8 mld sztuk. Już w tej chwili budżet państwa traci z tej przyczyny 3 mld zł, a straty branży handlowej wynoszą około 700 mln zł - informuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

- Organizacje samorządu gospodarczego wchodzące w skład Komitetu Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej, obserwując z
niepokojeniem wzrost udziału nielegalnych produktów na rynku, w szczególności papierosów, organizują akcję „Nie dla przemycanego papierosa" - pisze PIH.

Akcja jest odpowiedzią na propozycje zmian dyrektywy ws. wyrobów tytoniowych, która może drastycznie zwiększyć ilość nielegalnych papierosów na polskim rynku.
- Naszym zdaniem, dyrektywa ta radykalnie zmienia warunki sprzedaży tytoniu i otworzy szeroko drzwi dla licznych form działalności przestępczej, takich jak przemyt i nielegalna produkcja. Niepokojące branżę handlową propozycje to: zakaz ekspozycji wyrobów tytoniowych w punktach sprzedaży; ujednolicenie opakowań wszystkich marek do bez możliwości prezentacji zastrzeżonych znaków towarowych marek oraz zakaz (lub ograniczenie) używania w procesie produkcji składników receptur, co może uniemożliwić przetwarzanie niektórych gatunków tytoniu (w szczególności tytoniu Burley uprawianego w Polsce).
Te propozycje uderzą nie tylko w branżę handlu detalicznego, stawiając wobec groźby bankructwa tysiące małych detalistów, lecz
również w rolnictwo i przetwórstwo, zagrażając dziesiątkom tysięcy miejsc pracy w tych sektorach - czytamy w oświadczeniu.

Akcja będzie prowadzona na terenie województw: lubelskiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz zachodniopomorskiego.

Zdaniem PIH, obostrzenia w sprzedaży wyrobów tytoniowych zbliżone do proponowanych w planowanej dyrektywie, które zastosowano już w
Irlandii i Kanadzie nie przyniosły żadnego z zakładanych efektów. Przyczyniły się jedynie do wzrostu przemytu i nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych, co uderzyło nie tylko w handel i producentów, ale we wpływy z podatków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,06

  • Min

    2,05

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane