PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIH: Widać już szkodliwe skutki zmniejszenia progu wartości kradzieży

Autor: www.dlahandlu.pl 13 grudnia 2013 09:36

PIH: Widać już szkodliwe skutki zmniejszenia progu wartości kradzieży

Handlowcy alarmują, że po miesiącu od wejścia w życie nowych przepisów można zaobserwować szkodliwe skutki zmian prawnych zmniejszających próg wartości od jakiej kradzież jest uznawana za przestępstwo.

9 listopada 2013 weszły w życie przepisy, zmniejszające próg wartości od jakiej kradzież jest uznawana za przestępstwo - kradzież poniżej 1/4 kwoty minimalnego wynagrodzenia (400 zł) to tylko wykroczenie.

Do Polskiej Izby Handlu docierają głosy przedsiębiorców, którzy skarżą się na rosnącą zuchwałość złodziei - Wchodzą grupy po kilka osób, pakują do plecaków towar za ok. 400 zł, gdy uda się je złapać, śmieją się: I co mi zrobicie? Mandat zapłacę - relacjonuje sprzedawca zrzeszony w Polskiej Izbie Handlu.

- Już po miesiącu od wejścia w życie nowych przepisów obserwujemy szkodliwe skutki tych zmian. Prawodawcy w żaden sposób, nie zabezpieczyli obywateli przed recydywistami, a jedynie podniosli kwotę do jakiej mogą niemal bezkarnie kraść - komentuje Waldemar Nowakowski, Prezes Polskiej Izby Handlu.

Kradzież poniżej 1/4 kwoty pensji minimalnej jest wykroczeniem, karanym podobnie jak niewłaściwe parkowanie - mandatem. Czyn taki nie jest przestępstwem, więc jego sprawca nie zostaje wpisywany do Krajowego Rejestru Karnego.

- Złodziej, który systematycznie kradnie produkty o wartości mniejszej niż 400zł, ma czyste akta. Nie istnieje żaden ogólnopolski rejestr wykroczeń, czasami jedynie policjanci znają złodziei z najbliższej okolicy i dopiero wtedy mogą starać się o wyciągnięcie konsekwencji za kradzieże wielokrotne. Jeżeli przestępca działa w różnych rejonach, jego "wykroczenia" nie zostają wpisywane do trwałego rejestru i może kraść następnego dnia, ponieważ de facto utworzono przepisy, które powołują zawód "złodziej" - mówi Prezes Izby.

W dniach 6 - 7 listopada 2013 Polska Izba Handlu wzięła udział w spotkaniu Grupy ds. Bezpieczeństwa POHID na której byli obecni reprezentanci Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele branży handlu. Główne założenia jakie ma wypracować grupa to powstanie Ogólnopolskiego Rejestru Wykroczeń, regulacji ustawowej monitoringu wizyjnego oraz wprowadzenie Systemu Certyfikacji Firm Ochrony Mienia i Osób w celu poprawienia jakości usług. Kolejne spotkania Grupy będą miały miejsce na początku 2014 roku.

- Każda kradzież jest przestępstwem, niezależnie od jej wartości, dlatego nie godzimy się z taką zmianą w prawie. Analizujemy możliwości prawne dalszej walki o odejście od tej zmiany i podważenie zgodności nowych przepisów z Konstytucją RP. Dodatkowo będziemy pracować nad utworzeniem Ogólnopolskiego Rejestru Wykroczeń, aby można było wprowadzić łączenie tych czynów - sumowanie wartości kradzieży jakich dopuścił się jeden złodziej i kiedy zostanie przekroczona omawiana granica, ponieść powinien karę już za przestępstwo. Niepokojące jest to, że koszty wzrostu przestępczości zostały przerzucone na społeczeństwo i to nie państwo dba o bezpieczeństwo swoich obywateli, a oni na własną rękę muszą o to walczyć - podsumowuje Prezes Polskiej Izby Handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Do => Marta 2013-12-14 11:55:16

  >Złodzieje tworzą prawo dla złodziei.

  >Tak powiedział mój znajomy, który likwiduje

  > sklep, bo mu tak zaczęli kraść.

  > To było do przewidzenia.

  > Więc nie rozumiem osób tworzących takie

  > furtki dla złodziei.  Tatuś kradnie w sejmie to synek musi się uczyć zawodu od małego więc tatuś przygotował mu plan nauczania w oparciu o odpowiednie przepisy

 • andy 2013-12-14 11:11:19

  Następne kłody pod nogi dla niewielkich sklepów. W dużych marketach działa ochrona i one sobie poradzą, jednak małe sklepy nie ochronią się finansowo w przypadku częstych kradzieży... Gdzie ochrona "pAństwo" tych małych?

 • Checkpoint 2013-12-14 07:28:55

  Osobie, która pisała ten artykuł polecam wybranie się na kurs dziennikarstwa. Warto przed wysłaniem tekstu sprawdzić czy ma on sens.

  Jeśli coś to:

  1. Kradzież poniżej kwoty 400zł - a nie "pensji minimalnej"

  2. Próg został ZWIĘKSZONY, a nie zmniejszony

  Ręce opadają. Jedyna nadzieja dla przedsiębiorców jest taka, by złodzieje byli równie nieogarnięci jak dziennikarze.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,55

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane