PIH: Zmiany w prawie wodnym spowodują wzrost cen

Autor: Biuletyn PIH 4 lipca 2016 11:27

PIH: Zmiany w prawie wodnym spowodują wzrost cen Fot. za Shutterstock.com

Zmiany ustawy „Prawo wodne” może spowodować 20-krotny wzrost kosztów użycia wody w zakładach przetwórczych, a dla producentów wód i napojów nawet 80-krotny. W opinii Polskiej Izby Handlu opłaty te i kary są nieproporcjonalne do możliwości firm i grozi to zmianami w różnych sektorach biznesowych w szczególności w żywieniowych, a w konsekwencji wzrostem cen dla klientów - czytamy w Biuletynie PIH.

Rząd planuje zmiany w ustawie „Prawo wodne”. Wynika to z konieczności wprowadzenia na początku 2017 roku unijnego rozporządzenia: „Dyrektywy Wodnej”. Zmiany mają przynieść m.in. wzrost opłat za pobór wody, ścieki deszczowe wprowadzane do wód lub ziemi, retencjonowanie wód deszczowych oraz wielkości i sposobu opłat karnych za brak retencjonowana i oczyszczania ścieków deszczowych. Przewidziane są także kary za brak odpowiednich instalacji do obsługi wody. Ma to
dotyczyć osób fizycznych i podmiotów prawnych.

Nie wszystkie firmy mają wymagane przez UE instalacje, a są to drogie przedsięwzięcia. Opłaty te i
inwestycje są z pewnością zbyt kosztowne i mogą zachwiać stabilnością finansową przedsiębiorstw. Ponadto polskie napoje będą droższe od tych zagranicznych, dlatego nasze firmy będą niekonkurencyjne w porównaniu do innych krajów. Bardziej opłacalne stanie się sprowadzanie produktów z pozostałych państw do polskich sklepów, a eksport także na tym ucierpi.
Nie dotyczy to tylko branży napojów, ale wszystkich firm, które używają wody w swojej działalności.
Zmiana w opłatach z pewnością nastąpi, bo jest to wymagane przez dyrektywę unijną, jednak nie wiadomo jaka będzie ich wysokość oraz kiedy to się wydarzy. Polska Izba Handlu będzie monitorować proces uchwalania nowego prawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane