PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIP: Najwięcej umów cywilnoprawnych dotyczy małych sklepów

Autor: PIP 12 czerwca 2015 12:57

Inspektorzy pracy sprawdzili w 2014 r. ponad 52 tys. umów cywilnoprawnych zawartych w 10,4 tys. firm. Podobnie jak rok wcześniej prawie co piąty kontrolowany pracodawca lub przedsiębiorca nie przestrzegał zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla umowy o pracę, a problem dotyczył prawie 15% umów cywilnoprawnych sprawdzonych przez inspektorów.

W wyniku skarg zgłoszonych do inspekcji pracy skontrolowano 518  podmiotów. Zbadane przez inspektorów skargi obejmowały 556 zarzutów, z których większość (77,3%) dotyczyła zawierania umów zlecenia.

Najwięcej skarg w sprawie umów cywilnoprawnych wpłynęło od osób świadczących pracę w małych firmach z sekcji handel i naprawy, a także usługi administrowania (m.in. ochrona mienia, usługi sprzątania, wynajem i dzierżawa, agencje zatrudnienia, organizacja turystyki). Ustalenia inspektorów pracy pozwoliły na potwierdzenie zasadności 433 zarzutów (77,9% ogółu zawartych w skargach); 49 (8,8%) nie znalazło potwierdzenia podczas kontroli.

Kontrole planowe, podczas których inspektorzy pracy kompleksowo badali przestrzeganie art. 22 § 1 Kodeksu pracy, przeprowadzono w 2014 r. w 2 177 podmiotach.

Poddano w nich analizie ponad 14 tys. umów cywilnoprawnych. Ustalenia inspektorów pracy pozwoliły na potwierdzenie poczynionej w 2013 r. obserwacji, iż problem zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach właściwych dla stosunku pracy w najmniejszym stopniu dotyczy zakładów o zatrudnieniu od 50 do 249 osób, w największym zaś – mikroprzedsiębiorstw.

Największa liczba umów cywilnoprawnych zawieranych w warunkach właściwych dla stosunku pracy wystąpiła w kontrolowanych zakładach przetwórstwa przemysłowego. Często stwierdzano przypadki zatrudniania osób na podstawie umów cywilnoprawnych na stanowiskach, na których zatrudniano również pracowników.

Drugim sektorem, w którym występuje największa liczba przypadków zawierania umów cywilnoprawnych zamiast umów o pracę, jest sekcja handlu i napraw. Podobnie jak w roku ubiegłym najczęściej zawieranie umów cywilnoprawnych w tej sekcji występowało w małych sklepach zatrudniających do 9 pracowników. Tego rodzaju pracodawcy, ze względu na koszty pracy, nie są w stanie konkurować z dużymi placówkami handlowymi i prowadząc swoją działalność, zastępują umowy o pracę umowami cywilnoprawnymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane