PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PIP: Skala nieprawidłowości w małych placówkach jest znacznie większa niż w wielkopowierzchniowych

Autor: www.dlahandlu.pl 24 września 2015 10:24

23 września odbyło się posiedzeniu Sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej poświęconym działaniom kontrolnym PIP w placówkach handlowych. Jak podaje PIP, systematyczne prowadzenie kontroli w placówkach wielkopowierzchniowych przynosi pozytywne efekty. Nieprawidłowości stwierdzane są sporadycznie i dotyczą niewielkich grup pracowników

- Ujawniane uchybienia nie miały charakteru systemowego i były w większości wynikiem błędów osób nadzorujących, planujących i rozliczających pracę w poszczególnych placówkach - podkreślała Halina Tulwin, dyrektor Departamentu Prawnego GIP

W ocenie inspekcji skala nieprawidłowości w małych placówkach handlowych jest znacznie większa niż w sklepach wielkopowierzchniowych. Największy problem stanowi ewidencjonowanie czasu pracy i wypłata wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy. Dotyczy to przede wszystkim wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Nieprawidłowości dotyczą także braku badań lekarskich zatrudnionych i odpowiednich szkoleń bhp.

Przedstawiciele PIP zadeklarowali prowadzenie dalszych kontroli wytypowanych placówek. Komisja przyjęła przedstawioną informację. W spotkaniu uczestniczył także dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli GIP Krzysztof Kowalik.

Przypomnijmy, w 2014 r. inspektorzy pracy skontrolowali 495 małych placówek handlowych, w których zatrudniano ponad 6,3 tys. pracowników. Blisko 16 proc. sklepów zostało wytypowanych do kontroli w wyniku skarg. Ustalenia poczynione przez inspektorów w pełni potwierdziły zasadność 38 proc. zgłoszonych skarg, prawie ¼ oceniono jako częściowo zasadne, natomiast 35 proc. nie znalazło uzasadnienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • zbyszko 2015-10-10 00:40:40

    Milmex Systemy Komputerowe sp. z o.o. z Sosnowca od 2 LAT nie wypłaca wynagrodzeń 200 pracownikom!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane