PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PIP: Właścielka piekarni i sieci sklepów fałszowała ewidencję czasu pracy

Autor: PIP 27 kwietnia 2016 14:51

Właścicielka piekarni i sieci sklepów rozprowadzających jej pieczywo odpowiedziała za fałszowanie ewidencji czasu pracy - podała Państwowa Inspekcja Pracy.

Inspektor pracy z OIP w Szczecinie skontrolował należący do jednej z lokalnych piekarni sklep. Inspektor ustalił, że pracodawca w ewidencji czasu pracy wpisywał inny, niż rzeczywisty czas pracy pracowników. Występowały znaczne rozbieżności pomiędzy zapisami w ewidencji, a listami obecności. W ewidencji wykazywano czas wolny w postaci dni wolnych lub krótszego dnia pracy, niż to było w rzeczywistości. W ewidencji nie wykazywano pracy w dni świąteczne, np. w święto Trzech Króli (6 stycznia) wszystkie pracownice na polecenie pracodawcy uczestniczyły w inwentaryzacji, a w ewidencji wykazano dzień wolny od pracy.

Brak rzetelnej ewidencji czasu pracy uniemożliwił inspektorowi PIP pracy sprawdzenie prawidłowości naliczenia wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy szczególnie, że jedna z pracownic zgłaszała bezpodstawne potrącenie z wynagrodzenia za pracę.

Podczas kontroli ustalono również, że pracodawca zatrudniał pracownice najpierw bez umowy przez okres ok. miesiąca, następnie zawierał umowy o dzieło na „działania promocyjne mające na celu zwiększenie sprzedaży pieczywa w sklepie oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań…” , później z personelem podpisywane były umowy zlecenia. Faktycznie jednak od początku pracownice zatrudnione były, jako sprzedawczynie w sklepie, przy czym od początku zawierano z nimi umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej, w której nazwane były „pracownicami”. Pracodawca nie zgłosił do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych pracownic, w tym także za niektóre okresy, na które zawarł umowy zlecenia, np. z jedną pracownicą za okresy zlecenia 1 roku i 5 miesięcy.

Ostatecznie do sądu trafił akt oskarżenia zawierający 20 zarzutów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • zbyszko 2016-04-29 23:36:18

  PIP powinien się w koncu zabrać za Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca i prezesa Krzyśko, którzy od 2,5 roku nie wypłacają pracownikom wynagrodzeń!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,99

 • Śr

  3,85

 • Min

  2,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane