PKPP Lewiatan: Firmy handlowe obawiają się dalszej ucieczki klientów do większych sklepów

Autor: PKPP Lewiatan 2 sierpnia 2012 09:38

Prawie 60 proc. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że osłabienie gospodarcze w 2012 r. będzie silniejsze niż w latach 2008-2009. Tylko 4,2 proc. sądzi, że polska gospodarka w ogóle nie odczuje osłabienia, a kolejne prawie 11 proc., że będzie ono słabsze niż w latach 2008-2009 - wynika z badania kondycji firm sektora MSP, które zrealizowała PKPP Lewiatan.

- Patrząc z perspektywy pierwszej połowy 2012 r., te 4,2 proc. firm prezentuje nieracjonalne oczekiwania. Jednak te same dane nie wskazują na kategoryczne prognozy ponad 30 proc. MSP, że polska gospodarka odczuje osłabienie gospodarcze znacznie silniej niż w latach 2008-2009. Opinie te każą natomiast oczekiwać określonych postaw i działań przedsiębiorstw tak w 2012 r., jak i w roku kolejnym - istotnego osłabienia skłonności do inwestycji, zdecydowanego ograniczenia skłonności to tworzenia nowych miejsc pracy, wzrostu zatrudnienia w grupie firm (60 proc.), które uznają, że zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w Polsce są większe niż w latach 2008-2009. W sposób zróżnicowany na gospodarkę i jej perspektywy rozwojowe patrzą firmy z rozmaitych branż. Największe obawy mają firmy z sektorów: dostawy wody, gospodarka ściekami i odpadami oraz firmy transportowe, najmniejsze zaś firmy z sektora informacja i komunikacja - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

MSP obawiają się osłabienia gospodarczego w swojej branży nieco mniej niż osłabienia w gospodarce. To zapewne wynik zdecydowanie lepszej wiedzy o tym, co dzieje się w „mojej" branży, rozumienie procesów tam zachodzących, umiejętność dostosowywania się do nich, czy oddziaływania na nie. Interesująca w tym kontekście jest ocena zagrożeń wynikających z osłabienia gospodarczego w branży budowlanej dokonana przez firmy z tego sektora.

Najwięcej obaw dotyczących wpływu osłabienia gospodarczego na branże wyrażają firmy transportowe, handlowe oraz działające w obszarze obsługi nieruchomości. Firmy handlowe obawiają się dalszej ucieczki klientów do większych sklepów, oferujących produkty po niższych cenach. Firmy transportowe, pamiętając osłabienie gospodarcze w latach 2008-2009, które bardzo je dotknęło, obawiają się powtórzenia sytuacji z tamtego okresu.

Podobna skala obaw dotyczących negatywnego wpływu osłabienia gospodarczego na branże dotyczy oddziaływania słabnącej koniunktury bezpośrednio na przedsiębiorstwa - 56,2 proc. MSP uważa, że będzie miała ona silny negatywny wpływ na ich działalność. Zdecydowanie najmniej obaw mają firmy z sektora informacja i komunikacja, zdecydowanie najwięcej firmy transportowe.
Mniej firm przekłada te oceny na zagrożenie dotyczące utraty płynności, a w konsekwencji na możliwość bankructwa. Aczkolwiek „aż" 8,4 proc. MSP zdecydowanie liczy się z taką możliwością, a kolejne 27,3 proc. uważa to za prawdopodobne. To łącznie 35,7 proc. ogółu badanych MSP. Najwięcej takich firm jest w budownictwie, transporcie oraz w sektorze zakwaterowanie i gastronomia. Najmniej w sektorze informacja i komunikacja, obsługa nieruchomości oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,99

  • Śr

    6,22

  • Min

    2,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8963
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane