PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PKPP Lewiatan: niepotrzebne zmiany w e-fakturach

Autor: dlahandlu.pl 24 lutego 2011 10:17

Pierwotnym zamierzeniem projektu ustawy o zmianie ustawy o podpisie elektronicznym i ustawy o podatku od towarów i usług konsultowanych przez Komisję "Przyjazne Państwo" było m.in. odformalizowanie zasad wystawiania e-faktur poprzez stosowanie pieczęci elektronicznej. Wówczas projekt ten ocenialiśmy pozytywnie. Regulacje proponowane dziś przez posłów uważamy za krok wstecz - ocenia PKPP Lewiatan.

Jak pisze organizacja, projekt ustawy zaproponowany przez grupę posłów PO nie uwzględnia zmian wprowadzonych przez rozporządzenie Ministra Finansów  w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, umożliwiających przesyłanie faktur w dowolnym formacie. Zdaniem PKPP Lewiatan projekt przepisów dotyczący podatku od towarów i usług powinien zostać z projektu ustawy wykreślony lub należy w projekcie zaimplementować zasady przesyłania i wystawiania faktur zawarte w powyżej wskazanym rozporządzeniu Ministra Finansów.

Pierwotnym zamierzeniem projektu było m.in. odformalizowanie zasad wystawiania tzw. e-faktur poprzez stosowanie pieczęci elektronicznej. Obecnie, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej, które weszło w życie 1 stycznia 2011 r., obowiązują nowe zliberalizowane zasady wystawiania e-faktur. W rozporządzeniu tym wymienia się wprawdzie bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu oraz system elektronicznej wymiany danych jako formy odpowiednie dla e-faktur, ale jednocześnie stwierdza się, że faktury mogą być przesyłane, w tym udostępniane, w formie elektronicznej w dowolnym formacie elektronicznym, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury. Oznacza to, że już dziś e-faktury mogą być stosowane w prostszych formach niż bezpieczny podpis czy EDI.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,69

  • Śr

    6,13

  • Min

    4,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane