PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

PKPP Lewiatan: Nowe przepisy dotyczące kradzieży uderzą w handel

Autor: www.dlahandlu.pl 7 marca 2013 09:55

Rząd chce, żeby kradzież mienia była przestępstwem dopiero gdy szkoda wynosi ponad 1 tys. zł, a nie jak obecnie 250 zł. PKPP Lewiatan sceptycznie ocenia pomysł podwyższenia kwoty dla kwalifikacji czynu kradzieży.

W Sejmie twają prace nad obszerną nowelizacją kodeksu postępowania karnego, kodeksu karnego i innych ustaw. Projekt przewiduje również zmianę art. 119 kodeksu wykroczeń (k.w.), która w odniesieniu do czynu zaboru w celu przywłaszczenia cudzej rzeczy ruchomej, czyli kradzieży, ma na celu zmianę kwoty progowej ustalającej granicę między kwalifikacją tych czynów jako przestępstwa a wykroczenia. Obecnie granicę tę wyznacza kwota 250 zł. Tymczasem w projekcie proponuje się jej podwyższenie do 1000 zł.

W ocenie PKPP Lewiatan skutkiem zmian może być znaczący wzrost kradzieży w sklepach i wynikające z tego straty i dodatkowe koszty zwłaszcza dla przedsiębiorców sektora sprzedaży bezpośredniej. Dodatkowo, w związku ze zwiększeniem tzw. kwoty granicznej, przedmiotem i celem przestępców staną się nowe rodzaje produktów o wartości nawet do 1000 zł. (np. sprzęt elektroniczny, rowery i itd.). W praktyce może się okazać, że wbrew założeniom, proponowana zmiana nie doprowadzi do obniżenia kosztów postępowań i nie będą one bardziej efektywne, natomiast może skutkować negatywnymi następstwami dla szeroko rozumianej branży handlowej, a także poczuciem bezkarności przestępców, a w szczególności zawodowych grup złodziei.

- Nie do końca przekonuje argument, że zakwalifikowanie drobnych kradzieży jako wykroczeń, w sytuacji gdy wartość kradzionego mienia nie przekracza 1000 zł spowoduje, że w przeciwieństwie do obecnego stanu prawnego, sprawcy nie unikną lub znacznie trudniej unikną odpowiedzialności. Należy bowiem pamiętać, że za wykroczenia, które z samej istoty charakteryzują się stosunkowo niewielkim stopniem szkodliwości społecznej można orzec np. naganę lub poprzestać na zastosowaniu środków oddziaływania wychowawczego, takich jak pouczenia, zwrócenie uwagi, ostrzeżenia lub innych, a więc środków, które nie będą stanowić dla sprawców drobnych kradzieży rzeczywistej dolegliowści. Poza tym, informacje o osobach prawomocnie skazanych za wykroczenia kradzieży, co do zasady nie będą gromadzone w Krajowym Rejestrze Karnym. Znajdą się tam wyłącznie dane o osobach prawomocnie skazanych za wykroczenia na karę aresztu - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

PKPP Lewiatan postuluje pozostawienie obecnej kwoty progowej w wysokości 250 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • nh 2013-03-11 17:26:56

  To kolejny absurd. No ale cóż jaki rząd takie prawo. Wspieranie złodziejstwa. Złapaliśmy złodzieja na kradziezy w sklepie a ten się śmieje w twarz że kradnie bluzę za 249 zł. Więc w najgorszym wypadku grozi mu mandat za wykroczenie którego i tak nie zapłaci. A teraz będzie 1000 zł. Nic tylko krasc.

 • Marta 2013-03-07 11:00:46

  Oczywiście,że uderzy ta zmiana w handel. Dopiero będą manka.Jak trzeba być dennie głupim, żeby zmieniać te przepisy! Wolność dla złodziei i przyzwolenie rządu na kradzież.Czy to dlatego,że ludzie nie mają środków na życie ??? Albo po to, żeby odwrócić uwagę od poczynań rządu. Nie dopuście do tego !!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  18,99

 • Śr

  15,75

 • Min

  9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane