PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PKPP Lewiatan: Obserwujemy dramatyczny spadek spożycia indywidualnego

Autor: PKPP Lewiatan, www.dlahandlu.pl 4 grudnia 2012 09:37

Najbardziej niepokojący w III kwartale br. jest wręcz dramatyczny spadek spożycia indywidualnego. W szczycie osłabienia gospodarczego w 2009 roku, w żadnym kwartale nie odnotowaliśmy takiego załamania spożycia. Widać, że konsumpcja przestała być głównym motorem napędowym PKB - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Nie zaskakuje natomiast zmniejszenie się dynamiki inwestycji. Tego można się było spodziewać po ich „eksplozji" w 2011 roku i na początku tego roku. Kurczą się też zapasy, aczkolwiek już nie w takim tempie, jak w II kwartale br., co świadczy o tym, że dostosowywanie przedsiębiorstw do trudnej sytuacji rynkowej powoli dobiega końca.

Ekonomistka PKPP Lewiatan prognozuje, że w IV kwartale br. wzrost gospodarczy zapewne nie przekroczy 1 proc., a w całym 2012 roku wyniesie niestety poniżej 2 proc. W pierwszym kwartale 2013 roku grozi nam natomiast recesja.

W notowaniu kwartalnym Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w listopadzie br. nie zmienił się i wyniósł 27 pkt, roczny wskaźnik minimalnie wzrósł do 32 pkt. Indeks kwartalny od początku trzeciego kwartału pozostaje poniżej rocznego, co sugeruje, że spadkowe tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się przynajmniej do końca roku. Tym razem źródłem hamowania jest w mniejszym stopniu kryzys gospodarki na świecie, który przebiega łagodniej niż trzy lata temu, lecz załamanie popytu wewnętrznego. Dane za trzy kwartały br. pokazują dramatyczny spadek dynamiki spożycia ogółem, którego stagnacja spowodowana restrykcyjną polityką makroekonomiczną w warunkach osłabienia koniunktury światowej, prawdopodobnie utrzyma się do końca roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane