PKPP Lewiatan za pracą zmianową w niedziele i święta

Autor: PKPP Lewiatan 10 października 2012 10:10

Trzeba utrzymać pracę zmianową w katalogu prac dopuszczonych w niedziele i święta, ale w brzmieniu obecnie obowiązującym - uważa PKPP Lewiatan.

Resort pracy zaproponował zmiany w przepisach kodeksu pracy, które uniemożliwią pracę zmianową w niedziele i święta. Nowe przepisy wykluczyłyby funkcjonowanie firm, które w wolne dla większości dni świadczą usługi na rzecz kontrahentów z całego świata.

- Konieczne jest zachowanie obecnego brzmienia pracy zmianowej. Projektowana definicja jest niewystarczająca, bo pozwala na pracę w niedzielę i święta, ze względu na technologię produkcji lub konieczność zaspokajania w sposób ciągły potrzeb społecznych.

Natomiast pracodawcom zależy na umożliwieniu zaspokajania potrzeb biznesowych, korporacyjnych, np. przez działalność centrów rozliczeniowych. Wystarczy, że współpracę zakłóci różnica czasowa i praca będzie niedozwolona, bo będzie się musiała odbywać niedzielę lub święto. Na tym rozwiązaniu stracą wszyscy - pracodawcy, pracownicy i budżet państwa.

Na ostatnim roboczym spotkaniu członków Komisji Trójstronnej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zadeklarowało zmiany w projekcie ustawy, aby umożliwić jednak pracę zmianową w niedziele i święta - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert PKPP Lewiatan.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,29

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9753

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane