PKPP Lewiatan: Zbyt wysoka płaca minimalna zaszkodzi gospodarce

Autor: PKPP Lewiatan 2 stycznia 2012 10:06

Posłowie SLD przygotowali projekt ustawy, w którym proponują podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę z 41 do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia brutto. - Spowodowałoby to wzrost kosztu pracy wszystkich pracowników, znaczące pogorszenie relacji kosztu pracy do produktywności, zmniejszenie popytu na pracę i obniżenie konkurencyjności naszej gospodarki - ocenia Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu PKPP Lewiatan.

Ustawowo narzucony wzrost kosztu pracy, w wielu przedsiębiorstwach wyprzedzający wzrost produktywności, spowodowałby zmniejszenie opłacalności zatrudniania i w konsekwencji ograniczenie zatrudnienia, w szczególności pracowników o niskich kwalifikacjach w regionach słabych gospodarczo.

- Jeżeli chcemy zwiększyć dochody osób o niskich kwalifikacjach, bez pogorszenia relacji kosztu pracy do produktywności i bez ograniczenia zatrudnienia, powinniśmy zmniejszyć obciążenie najniższych wynagrodzeń podatkami i składkami na ubezpieczenia społeczne. W Polsce procentowe obciążenie przeciętnych dochodów z pracy podatkami i składkami, zwane klinem podatkowym, jest zbliżone do średniej europejskiej, ale w przypadku minimalnego wynagrodzenia jest znacząco wyższe. Duży klin podatkowy, czyli różnica między kosztem pracy dla pracodawcy a wynagrodzeniem netto pracownika, osłabia motywację do pracy, a pracodawców zniechęca do zatrudniania i jest szczególnie szkodliwy w przypadku pracowników o niskich kwalifikacjach i wynagrodzeniach nieznacznie przekraczających świadczenia społeczne przysługujące w przypadku niskich dochodów - dodaje Jeremi Mordasewicz.

Zmniejszenie wpływów podatkowych w wyniku obniżenia opodatkowania minimalnych wynagrodzeń należy zrównoważyć ograniczając trwale nieracjonalne wydatki publiczne, a przejściowo, do czasu zrównoważenia wpływów i wydatków publicznych, można zwiększyć opodatkowanie konsumpcji, które jest mniej szkodliwe od opodatkowania dochodów z pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,33

  • Min

    0,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9044
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane