Planogram jest graficznym odwzorowaniem przestrzeni handlowej

Autor: dlahandlu.pl 2 lutego 2011 07:37

Planogram jest graficznym odwzorowaniem przestrzeni handlowej

- Jego zasadniczym celem jest optymalizacja sprzedaży oraz zapasu z danej kategorii asortymentowej. Każdy jeden metr musi pracować i generować zyski. Planogram pozwala przyporządkować właściwą lokalizację dla poszczególnych grup asortymentowych, ustalić odpowiednią ilość miejsca na kategorie oraz zachować porządek - uważa Wioletta Gorzałek, ekspert Berndson w dziedzinie merchandisingu.

- Na jego podstawie będziemy mogli obliczać marżę oraz zapas z danego mkw. (GMROS, GMROII) - jest to niezbędne narzędzie analityczne, bez którego trudno prawidłowo funkcjonować w biznesie.Obecnie na rynku pojawiają się coraz to nowsze programy do projektowania przestrzeni
handlowej oraz tworzenia planogramów i to w bardzo atrakcyjnych cenach - mówi nasza rozmówczyni.

- Czy tworzymy półkę wirtualnie (graficznie) czy działamy na żywym organizmie, zawsze warto pamiętać o tak zwanych złotych zasadach. Asortyment powinien być ułożony konsekwentnie według określonej reguły, co pozwoli zachować porządek, przejrzystość oraz dostępność danego asortymentu na półce. Klient patrząc na półkę musi mieć łatwy wybór pomiędzy poszczególnymi markami z tej samej grupy towarowej - mówi ekspert Berndson.

- Wolnorotujące produkty są przeważnie umieszczone na wyższych półkach, a szybkorotujące na niższych partiach ekspozycji. Klient czyta półkę jak książkę, od lewej do prawej i tak też powinny biegnąć ceny produktów - od lewej (od najdroższych) do prawej (do najtańszych). Ułożenie liniowe jest korzystne dla małych przestrzeni, blokowe natomiast dla dużych. W przypadku ekspozycji niektórych produktów wskazane jest pochylanie półek do przodu w celu optycznego zwiększenia atrakcyjności towaru. Pamiętajmy też, że nie handlujemy przestrzenią - ważne jest aby każdy cm półki był dobrze wykorzystany - podsumowuje Wioletta Gorzałek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    9,77

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9343

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane