PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

POHiD chce przeniesienia dorobku prac NBP nad opłatami interchange do aktu prawnego

Autor: www.dlahandlu.pl 2 lipca 2012 14:31

POHiD chce przeniesienia dorobku prac NBP nad opłatami interchange do aktu prawnego

29 czerwca odbyło się posiedzenie Rady ds. Systemu Płatniczego NBP dotyczące kompromisowego rozwiązania problemu opłat interchange. NBP przedstawiło stanowisko w kwestii dalszych działań po odmowie przystąpienia do porozumienia przez MasterCard. POHiD wyraża zaniepokojenie przedłużaniem się rozstrzygnięcia problemu. - Uważamy, że działanie w drodze porozumienia samoregulacyjnego staje się nierealne a jedyną skuteczną drogą do osiągnięcia sukcesu jest działanie regulacyjne, w drodze ustawy całościowo ujmującej kwestie opłat prowizyjnych przy płatnościach bezgotówkowych - informuje organizacja.

POHiD, ceniąc kompromis jako sposób działania w kwestiach angażujących środowiska o niezgodnych interesach, postuluje więc przeniesienie dorobku prac prowadzonych nad porozumieniem pod egidą NBP w ramach Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange do treści aktu prawnego. Przede wszystkim chodzi o ustawowe zagwarantowanie obniżenia opłaty interchange na poziomie nie niższym niż w treści projektu porozumienia, tj. nie mniej niż 1,1% od 1 stycznia 2013 r. oraz corocznie o 0,1% (tak, aby dojść do poziomu 0,7% interchange w Polsce, co odpowiada średniemu poziomowi w UE).

Nowa propozycja NBP, przedstawiona na posiedzeniu Rady 29 czerwca zakłada, że emitenci (banki i organizacje płatnicze) dobrowolnie w drodze jednostronnych deklaracji obniżą wysokość stawek interchange do poziomu 1,1% w dniu 1 stycznia 2013 r., a docelowo do 0,7%. Propozycja ta wydaje się nierealistyczna, wobec postawy MasterCard'a. Przedłużenie terminu złożenia deklaracji w tej sprawie do 15 lipca 2012 r. prawdopodobnie niewiele zmieni. Skoro więc redukcja interchange w formie porozumienia i tak potrzebuje działania regulacyjnego, to tym bardziej racjonalnym wyjściem jest podjęcie prac nad jednolitą regulacją tego problemu. Nie rodzi to ryzyka prawnego tak często podnoszonego przez MasterCard.

W kontekście uniknięcia ryzyka prawnego zaniepokojenie budzi pomysł emitentów, by zaproponować Radzie Ministrów wydanie rozporządzenia wyłączającego ewentualne porozumienie spod działania przepisów anty-kartelowych ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Uważamy, że rozpoczęcie prac nad rozporządzeniem może wywołać nieuzasadnioną dyskusję nad legalnością prac samoregulacyjnych w NBP (UOKiK o pracach wie, brał udział w posiedzeniach Rady i spotkaniach Zespołu Roboczego). Okoliczność ta dodatkowo skłania POHiD do poparcia idei działania regulacyjnego w zakresie redukcji opłaty interchange.

W zaistniałej sytuacji, spodziewając się fiaska dobrowolnych deklaracji emitentów w kwestii redukcji opłaty interchange, oczekujemy od NBP jasnego stanowiska dotyczącego działania regulacyjnego po 15 lipca 2012 r.

 

Czytaj również: Kompromis ws. obniżenia opłat tylko na drodze jednostronnych decyzji organizacji kartowych

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane