POHiD popiera inicjatywę Senatu ws. regulacji opłat interchange

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 6 listopada 2012 09:37

7 listopada br. odbędzie się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej i Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP, na którym odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, regulującego kwestię opłaty interchange.

- Zaangażowanie Senatu RP w rozwiązanie kwestii wysokich opłat za akceptację kart w przeciągu ostatnich lat zaowocowało powstaniem projektu ustawy, co przerwało „zaklęty krąg niemożności" w tej sprawie. POHiD wyraża uznanie dla tej inicjatywy Senatu RP, jako że regulacja wysokości opłat interchange jest niezmiernie istotna dla wszystkich akceptantów kart płatniczych, w tym całego handlu detalicznego i hurtowego. Wyrażamy nadzieję, że planowana regulacja przywróci sprawiedliwe relacje między uczestnikami rynku obrotu bezgotówkowego (akceptantami, emitentami i organizacjami płatniczymi). Regulacja uniemożliwi arbitralne wprowadzanie przez systemy płatnicze zaskakujących zmian w wysokości opłat, co uczyni rynek bardziej transparentnym i przewidywalnym. Zniknie w ten sposób główna bariera rozwoju rynku płatności bezgotówkowych - informuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji.

W odróżnieniu od cen towarów i usług, opłata interchange jest opłatą ustalaną wyłącznie przez systemy płatnicze i banki, a na jej wysokość nie wpływają żadne mechanizmy konkurencji. Istniejący dotychczas w Polsce duopol blokuje możliwość powstania skutecznej konkurencji i rynkowego obniżenia kosztu prowizyjnego - regulacja ma uzdrowić tą sytuację.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane