Policja ostrzega hurtownie przed oszustami z Wielkiej Brytanii

Autor: PAP 9 października 2013 13:58

Hurtownie spożywcze z całej Europy stały się celem oszustów, którzy podszywając się pod brytyjskie firmy zamawiają towar, za który nie płacą - ostrzegła w środę Komenda Główna Policji. Być może ofiarami stały się także firmy z Polski.

"Policja angielska przesłała stronie polskiej informację o możliwości popełnienia przez brytyjskich kontrahentów oszustw na szkodę polskich hurtowni" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski. Brytyjczycy rozesłali ostrzeżenie za pośrednictwem Europolu do policji wszystkich krajów UE.

Jak dodał Sokołowski, w ostatnim czasie w Europie odnotowano oszustwa, których ofiarami padali hurtownicy produktów spożywczych. Wszyscy nie uzyskali zapłaty za produkty wysłane do Wielkiej Brytanii.

Oszuści podszywają się pod znane i duże firmy z Wielkiej Brytanii. Za pośrednictwem e-maili przestępcy kontaktowali się z dostawcami żywności z kontynentu i zamawiali towar. Kontrahenci mogli zweryfikować zdolność kredytową i wiarygodność firmy. Jednak, gdy dochodziło do zamówienia, miejsce dostawy w ostatniej chwili zmieniano. Z reguły wysłane towary trafiały do północnego Londynu.

Gdy hurtownicy wysyłali faktury na adres brytyjskich firm, te odmawiały zapłaty, twierdząc, że nie uczestniczyły w transakcji.

By uniknąć oszustwa, policja radzi, by przed wysłaniem towaru skontaktować się telefonicznie, bądź mailowo, z główną siedzibą zamawiającego. "Ważne jest, by zweryfikować adres e-mail. Należy pamiętać, że brytyjskie firmy rzadko korzystają z ogólnodostępnych poczt mailowych" - podkreślił Sokołowski.

Zaznaczył też, że podejrzenia powinna wzbudzić zmiana adresu dostawy już po dokonaniu zamówienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,16

  • Min

    2,23

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane