Polityka podatkowa najczęstszym sposobem gmin na wsparcie handlu detalicznego

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 7 sierpnia 2012 10:34

W ramach raportu „Polska 2030. Tu mieszkam, tu kupuję - Społeczności Jutra" zapytano przedstawicieli samorządów w Polsce o to, jakie instrumenty wsparcia, oferuje ich gmina uczestnikom rynku handlu detalicznego. W swoich odpowiedziach wskazywali przede wszystkim na politykę podatkową (72%) oraz wsparcie prawne (34%) i szkolenia kompetencji (33%).

Jednocześnie wskazywane rodzaje stosowanych instrumentów wsparcia różniły się  w zależności od województwa:

1. Politykę podatkową, która sprzyja rozwojowi małych firm, szczególnie na poziomie podatków lokalnych, takich jak czynsze i opłaty jako stosowane narzędzie wskazywali wszyscy samorządowcy z województw: łódzkiego (100%) i podkarpackiego (100%).
2. Wsparcie prawne dla uczestników rynku handlu detalicznego najczęściej oferują samorządy w województwie dolnośląskim (54,5%).
3. Pomoc w definiowaniu nisz rynkowych, których handel wielkopowierzchniowy nie zagospodarowuje to przede wszystkim instrument stosowany przez przedstawicieli jednostek samorządów terytorialnych w województwie lubuskim (22,2%).
4. Szkolenia w zakresie kompetencji handlowych oferuje co drugi samorząd w województwach: małopolskim (50%), opolskim (50%) oraz świętokrzyskim (50%).
5. Instrumenty ułatwiające przedsiębiorstwom dostęp do kredytów bankowych i pożyczek i innych usług rynku finansowego - np. kredyty na preferencyjnych warunkach, to rozwiązania stosowane przez samorządowców w województwie kujawsko-pomorskim (30%).
6. Wspieranie stowarzyszeń wspierających małe przedsiębiorstwa to narzędzie stosowane przez lokalne władze województwa pomorskiego (42,9%).
7. Ułatwienia w tworzeniu zrzeszeń, które miałyby większą siłę negocjacyjną i wiarygodność kredytową niż pojedynczy przedsiębiorca (16,7%) oraz organizowanie akcji informacyjnych np. wyjaśniające klientowi, że pewne rzeczy warto kupić w dyskoncie, ale inne w sklepiku na rogu (33,3%) to instrumenty wskazane przez samorządowców z województwa lubelskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,59

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9628

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane