Polska Izba Handlu chce by hurtownie mogły pracować we wszystkie niedziele

Autor: dlahandlu.pl 13 października 2017 12:15

Wczoraj przyjęto poprawki dotyczące ustawy o zakazie handlu w niedzielę i przekazano ją do prac komisji. Po zapoznaniu się z projektami poprawek Polska Izba Handlu ocenia, że ważne jest wyłączenie hurtowni z zakazu handlu.

– Nie można zamknąć hurtowni w niedziele – zaopatrują one sklepy, które będą mogły działać tego dnia. Małe placówki handlowe nie mają chłodni, magazynów i muszą codziennie zaopatrywać się w hurtowniach. Jest to odcięcie dostępu do świeżych artykułów rodzinnym sklepom. W ustawie mówi się, że hurtownie farmaceutyczne będą mogły być otwarte w niedziele – zatem dlaczego otwieramy jedne, a inne zamykamy? Zwłaszcza że w hurtowniach spożywczych są produkty, które szybko się psują – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

- Z definicji placówki handlu powinny być usunięte hurtownie – nie jest to handel detaliczny. Większość pozostałych poprawek wydaje się zmierzać we właściwym kierunku w stosunku do pierwotnej niedoskonałej wersji projektu – dodaje.

Podkreśla, że Polska Izba Handlu będzie obserwować prace komisji, która zajmie się tą ustawą i brać udział w pracach nad nią.

Polska Izba Handlu (PIH) jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego. Zrzesza ok. 30.000 sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG, a także firmy usługowe. Działa na rynku od 1997 roku i reprezentuje handel detaliczny i usługi w Polsce. PIH jest jednym z kluczowych partnerów społecznych w procesie tworzenia prawa. Bierze udział w konsultacjach projektów ustaw, konferencjach uzgodnieniowych, posiedzeniach komisji parlamentarnych.

Przypomnijmy, że w czwartek podkomisja stała ds. ryku pracy zakończyła dyskusję nad obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. Jak wynika z informacji prasowych, posłowie Prawa i Sprawiedliwości wprowadzili do projektu bardzo daleko idące poprawki.

Podstawową zmianą wobec zapisów zaproponowanych przez Solidarność jest zezwolenie na handel bez żadnych ograniczeń w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca.

Ograniczenie co do zasady ma dotyczyć sklepów, stoik, straganów, hurtowni (z wyjątkiem farmaceutycznych), składów węgla i materiałów budowlanych, domów towarowych i wysyłkowych, biur zbytu, a także platform i sklepów internetowych, jeśli handel w niedzielę nie odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Wyłączone spod zakazu mają być m.in. stacje paliw, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, sklepy na dworcach, lotniskach, w szpitalach i więzieniach oraz festyny i jarmarki. Podczas czwartkowego posiedzenia na wniosek Poczty Polskiej poszerzono ją o placówki pocztowe.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • piotrc 2017-10-13 19:16:33

  Oczywiście takie hurtownie jak Makro itp. powinny być zamknięte ponieważ poza sprzedażą hurtową prowadzą również sprzedaż DETALICZNĄ.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  11,56

 • Min

  8,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane