Polska Izba Handlu krytyczna wobec podatku obrotowego dla sklepów

Autor: PIH 28 października 2015 14:16

Przedstawiciele Polskiej Izby Handlu prezes Waldemar Nowakowski i dyrektor Maciej Ptaszyński odbyli spotkanie w Biurze Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich Kancelarii Prezydenta RP. Wśród tematów spotkania poruszono m.in. problematykę planowanego podatku obrotowego dla sieci handlowych.

Według Polskiej Izby Handlu podatek ten nie może obejmować systemów franczyzowych: zarówno franczyzodawców jak i franczyzobiorców. Jedynym kryterium ewentualnego opodatkowania sieci handlowych mogłoby być kryterium realizacji określonego progu obrotów przez konkretny podmiot (czyli jeden numer NIP).

Polska Izba Handlu podczas spotkania przedstawiła stanowisko, że jeśli podatek obejmie franczyzę doprowadzi to do utraty dorobku integracji polskiego handlu i zaszkodzi handlowi nowoczesnemu z tradycjami. To właśnie franczyza jest odpowiedzią małego i średniego handlu na siłę dyskontów – zrzeszając się mniejsze sklepy mają szanse konkurować z największymi. Tak właśnie wygląda współczesny handel tradycyjny – podatek obrotowy może uderzyć w ten segment rynku, który powinien chronić – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Polska Izba Handlu to organizacja zrzeszająca głównie MŚP z branży handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • sklepik franczyzowy 2015-10-29 16:52:48

    Jeżeli mają być obciążone też sklepiki franczyzowe, to trzeba rezygnować z udziału we franczyzie, żeby nie płacić podatku. Polskie sklepy łączyły się w grupy franczyzowe, żeby obronić się przed atakiem olbrzymich sieci z kapitałem zewnętrznym, a teraz jeśli obciąży się ich podatkiem, to doprowadzi do dalszej ekspansji wielkich i upadłości małych firm. Na pewno już zadziałał lobbing POHiD ażeby obciążać w zależności od powierzchni, a tych co robią miliardowe obroty, to one sobie poradzą, bo wyduszą od producentów dodatkowe pieniądze. Miał być podatek od obrotów, a będzie od powierzchni. To już ktoś "doradził" twórcom podatku

  • sklepik 2015-10-29 15:41:13

    Nie można obciążać sklepików, które mają powierzchnię 250 czy 400 mkw, bo mogą mieć mały obrót, który wystarcza im z trudem na przeżycie. Obciążcie wielkich, o których była mowa, tych co mają miliardowe obroty, a nie tych co ledwo zipią. Obroty uzyskiwane na dany NIP. Ratunku dla polskich sklepów.

  • wujek dobra rada 2015-10-29 13:48:52

    taka robota to o d rozbić. przecież można przy pomocy konretnego zapisu w ustawie jednoznacznie określić: podatek ma płacić firma z kapitałem zewnętrznym lub zależna od takiego kapitału bez względu na jego procentowy udział. dajcie żyć naszym, przywalcie obcym - przecież taka była umowa, nie?

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane